Život ve školní družině

Přelom ledna a února

Tento týden jsme jako obvykle trénovali naše mozkové závity – hledali obrázky v obrázku, překreslovali obrázek pomocí sítě, počítali jsme, kolik je na obrázku zvířátek a kreslili podle diktátu. 

V úterý krásně svítilo sluníčko, a proto jsme se vypravili na procházku k lesu, kde jsme si chvíli hráli. 

Ve středu a čtvrtek jsme tvořili pirátský ostrov podle informací, které jsme získali – moc se nám povedl. Tvoření nás bavilo a vzájemně jsme si pomáhali, výsledek můžete vidět v chodbě školy. 

Užili jsme si sport nejen na zahradě, ale i v tělocvičně. Hodně jsme si povídali, kreslili, stavěli ze stavebnice a vytvářeli obrázky ze zažehlovacích korálků. Více uvidíte na našich fotografiích.

Čtvrtý lednový týden

V pondělí jsme zase procvičovali náš mozek – hledali jsme obrázky v obrázku, luštili zimní křížovku a skládali puzzle – ty máme na dlouho, tak uvidíme, jestli je složíme, je to pro nás výzva. 

V úterý jsme kreslili ve dvojici, obrázek je vytvořen ze změti čar, plochy, které takto vznikly jsme vybarvili tak, aby se nám výsledek líbil. Vzniklé obrázky jsou velice zajímavé. 

Ve středu nás čekal pirátský karneval s různými soutěžemi, díky němu jsme zase získali několik žetonů do naší pirátské mapy. Sešli se zde zajímavě oblečení piráti, kterým to moc slušelo. 

Ve čtvrtek jsme sledovali různé pohádky a vzdělávací videa – zaujal nás například vnitřek našeho ucha a jak funguje přenos zvuku. 

V pátek jsme se byli projít – sbírali jsme mechy, větvičky a kůru, z kterých jsme chtěli tvořit. 

V tělocvičně jsme hráli vybíjenou, hráli si s míčem a tělo jsme procvičovali na opičí dráze. Na školní zahradě jsme skákali přes lano, jezdili na lopatě nebo se jenom honili. Nezahálely ani stolní hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí lednový týden

Tento týden jsme dočetli knihu "Míša", kterou napsali Nathalie Coté a Michael Sasseville, vyprávěla o dětech, které chodí do jedné školy, vzájemně se kamarádí, ale jsou také rozděleni do různých part. Jednou dojde k situaci, kdy se kamarádství party zvrtne v nesmlouvavý boj s ostatními dětmi. Zamýšleli jsme se, proč k takové situaci došlo a jestli mohl někdo jednat jinak a celou situaci změnit. Přišli jsme na řadu řešení a uvědomili si, že i my se někdy chováme podobně. Příště si dáme pozor 😊Nezahálely ani stolní hry – Memofant, kuličková hra, Labyrinth, vědomostní pexeso, Uno, Ubongo, Kvarteto. Putovali jsme v naší pirátské mapě a objevili další ostrov – už pracujeme na jeho podobě, vytváříme domečky, loďky, stromky a jiné objekty, aby mohl vzniknout. 

Malovali jsme naše pocity – nejdříve jsme si o nich povídali a prohlíželi si inspirační obrázky "Cesta k sobě" od Lucie Ernestové. Ukázali jsme si, jak vypadá abstraktní umění a sami se pak pustili do tvorby. Bavilo nás to a vznikla moc pěkná díla. 

V pátek jsme byli na procházce a pozorovali zvířata na poli – viděli jsme srnky a zajíce a hledali jejich stopy – poznali jsme stopu divočáka, srny, myší, psa, zajíce – bylo to zajímavé a hledat nás moc bavilo. Celý týden jsme sportovali v tělocvičně, na školní zahradě a podívali se na film "Piráti odvedle". Více uvidíte na našich fotografiích.


Druhý lednový týden

Tento týden jsme zase trénovali naše mozkové závity pomocí her Memofant a Pexetrio, celkem se nám dařilo. Vytvořili jsme si novoročenky – zvládli jsme i živé obrazy, když se dobře zadíváte na fotografie, tak určitě přečtete letopočet 2024 😊 Někteří z nás dokončili naši ulici z minulého týdne, výsledky jste už mohli vidět na nástěnce v chodbě spolu s novoročenkami. Čas jsme také trávili venku na hřišti nebo školní zahradě – jezdili jsme na kopci – no, nemůžeme říkat, že na sněhu… bylo ho tak maličko, že nám brzy z toho kopečku zmizel 😊 V pátek jsme se byli jako obvykle projít, ale rychle jsme se vrátili – vyhnala nás zima, proto jsme raději šli do tělocvičny a pak si hráli s kinetickým pískem. Společně jsme si v družině četli knihu "Káťa Líbezná – pirátská princezna", sledovali pohádky, kreslili si a hráli různé stolní hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První lednový týden

Tyto dny jsme si s kamarády povídali o tom, co jsme dostali pod stromeček a jak jsme trávili vánoční prázdniny. Zároveň jsme se seznamovali s novými hrami, které jsme na konci roku dostali pod stromeček ve škole. Zasmáli jsme se při hře Memofant, moc se nám nedařilo si zapamatovat všechna zvířátka, barvy, ovoce i čísla – a navíc se s těmi obrázky stále hýbalo a my už ztráceli přehled kde co je. Ale takový Tobík si toho zapamatoval doopravdy hodně – bez něj by to kluci určitě nezvládli. Zjistili jsme, že ani s hmatem na tom nejsme nejlépe – zapamatovat si hmatové karty ve hře Cortex se nám také moc nedařilo – některé byly nad naše síly. Ale to nevadí, až je budeme hrát častěji, tak si je zapamatujeme. Zato vědomostní pexeso nám jde skvěle – nepřekonatelný je zatím Matěj, tomu to jde nejlépe. Pexetrio a Halma nám šly také. 

Na zahradě procvičujeme skákání přes lano – rekord z prosince držel Matěj – skočil 100x bez přestávky přes lano, lednový rekord drží Kája – skočila 111x. Kdo je zná, tak ví, že se jedná o prvňáky – takže super výkony!!! Ve čtvrtek jsme se inspirovali selským barokem a obrázky Slavonic a kreslili vlastní ulice složené z různých domků a domů – vznikaly krásné ulice, které dokončíme příští týden. V pátek jsme byli na procházce v lese a pozorovali zimní přírodu a poslouchali zpěv ptáků, dokonce jsme zahlédli i užovku. Nachodili jsme 4 kilometry. Jak se nám v družině daří můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední prosincový týden

Tento týden jsme se připravovali na blížící se Vánoce – povídali jsme si o tom, jak slavíme Vánoce, co už máme doma připravené, kolik cukroví jsme pomáhali maminkám péct a promazávat a jaké doma dodržujeme vánoční zvyky. 

Vytvořili jsme si pomocí různých tisků barvami základ, z kterého jsme natrhali a nalepili vánoční stromeček – ten jste už mohli vidět v chodbě. Tisk nás bavil – to jste určitě viděli i na našem oblečení… téměř všichni jsme šli domů jako vodníci – nebo Shrekové 😊 

Nezahálel ani náš mozek, hledali jsme rozdíly v obrázcích, části obrázků ve velkém obrázku a ze zadaných písmen skládali co nejvíce nových slov. 

Dočetli jsme knihu "Dobrodružství na moři" jejímž autorem je Bear Grylls – při čtení jsme si povídali o tom, jak můžeme i my – jednotlivci a navíc malí, chránit přírodu a jestli to má vůbec cenu. Co se třeba v přírodě stane s polystyrenem, igelitovým pytlíkem nebo takovou gumičkou a jak mohou odpadky, které do přírody nepatří, uškodit zvířátkům. 

Sledovali jsme také vánoční příběhy, hráli stolní hry – nejvíce Umí prase létat (no, my víme, že neumí 😊), skládali kelímek z papíru, tvořili z modelíny a hráli si se stavebnicí Seva. Více uvidíte na našich fotografiích

Všem vám přejeme krásné Vánoce, svátky vánoční a do nového roku 2024 hodně štěstí, zdraví a životní pohody. Budeme rádi, když nás budete sledovat i nadále 😊

PS: A kdybyste nevěděli, proč holky zkoumají Káje sukni, tak věřte, že zjišťovaly, zda flitry svítí i ve tmě 😊

Druhý prosincový týden

Tento týden byl ve znamení příprav lineckého cukroví – v pondělí jsme ho spolu s předškoláky pekli, v úterý v tom pokračovali a povídali si o Vánocích. Ve středu jsme linecké promazali marmeládou a v pátek zabalili do krabiček. Šlo nám to skvěle. 

V pátek jsme ještě zvládli procházku do okolí školy, hrát si na školní zahradě – trénujeme zase skákání přes lano a během týdne nezahálely ani stolní hry. Společně jsme začali číst knihu Dobrodružství na moři, jejímž autorem je Bear Grylls. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První prosincový týden

Tento týden jsme si dosyta užili první sněhovou nadílku. Jezdili jsme na lopatách a pořádali sněhové bitvy o sto šest 😊V úterý jsme měli čertí družinu – převlékli jsme se do kostýmů čertíků (byl zde i jeden anděl) a plnili čertí úkoly. Zvládli jsme křížovku, různé otázky, převyprávět pohádku o čertovi, vybarvit omalovánku s čerty, andělem, Mikulášem a samozřejmě i vyrobit čerta. Moc nás to bavilo. Ve středu jsme kreslili vánoční stromečky, dáme je dohromady a díky nim vytvoříme jeden veliký. Už se těšíme na výsledek. Vyzdobili jsme si také okna v družině – z hvězdiček jsme složili stromky – to jste si určitě už všimli. Ve čtvrtek jsme aktivovali mozkové hemisféry – hráli jsme různé pohybové a rytmické hry na jejich propojení – třeba takový mlýnek na prstech už všichni umíme výborně. V pátek jsme byli na procházce – pozorovali jsme zimní přírodu a zvládli i sněhovou bitvu. Nezahálely ani stolní hry, fotbálek, hokej, kreslili jsme si a povídali nejen o čertech, ale také o tom, jak se nám líbil jarmark. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední listopadový týden

Tento týden byl ve znamení vrcholících příprav na jarmark – promazali jsme linecké cukroví, vytvořili krabičky a krásně cukroví zabalili. Připravili jsme hvězdičky na výzdobu družiny, nainstalovali ven betlém. Hráli jsme různé stolní hry a přivítali první sníh. Zvládli jsme plnit i úkoly do naší družinové hry. Více můžete vidět na našich fotografiích


Třetí listopadový týden

V pondělí jsme se zase pustili do trénování našich mozkových závitů – hledali jsme rozdíly, luštili rébusy, dokreslovali obrázek pomocí sítě, hráli pexetrio a obrázkový slovní fotbal. Už jsme pěkní rychlíci, zvládáme toho čím dál tím více. 

V úterý jsme si zase četli knihu "Míša" – tentokráte kapitolu o násilí, povídali jsme si o tom, jak vnímáme nespravedlnost, lhostejnost, mlčení nebo také o tom, jak se cítíme, když si kamarád s námi nechce hrát. Zamysleli jsme se také nad tím, jak se asi cítí on, když si s ním nechceme hrát my. 

Ve středu jsme měli herní den – prostě Turnaj ve stolních hrách – no, nakonec jsme si sami na tabuli napsali TICHO – ale moc to nepomohlo 😊 Příště to snad zvládneme lépe. Hráli jsme Ubongo, Umí prase létat?, Pexetrio, Labyrinth, Ty krávo! – střídali jsme se na stanovištích a sbírali razítka za odehrané hry. 

Ve čtvrtek jsme zjistili, že jdou nakreslit dva obrázky do jednoho – záleží na úhlu pohledu, když se obrázek naskládá do harmoniky a podíváte se na něj z jedné a z druhé strany, tak pokaždé uvidíte jiný – je to bomba, moc se nám to líbilo. To můžete vidět i na našich fotografiích – fotili jsme se nejdříve z jedné, a pak z druhé strany. 😊

Brzy nás čeká vánoční jarmark (už jenom týden a je tu), proto jsme ještě připravovali ozdobičky a v pátek pekli linecké cukroví. Mňam, už se těšíme. Samozřejmě, že jsme se také pořádně protáhli a zaběhali si v tělocvičně a venku – už nám jde skákání přes lano.


Devět listopadových dní v družině

Hned v pondělí 6. listopadu nás v družině navštívili předškoláci – trénovali s námi mozkové závity a svůj zrak – hledali jsme s nimi rozdíly na obrázcích a vyráběli pavouka z papíru. Pěkně nám to společně šlo. Další den jsme si všichni společně zahráli živé pexeso – byla u toho veliká legrace. Také jsme podzimně tvořili – z listí vznikala zajímavá díla skřítků a zvířátek, vyzkoušeli jsme si i voskovou rezerváž – kreslili jsme voskem listy, a pak je dotvářeli vodovými barvami. Stali se z nás vlastně kouzelníci, protože kresba voskem nebyla vidět. Na městském hřišti jsme si vyzkoušeli prolézačky, skluzavku a hlavně písek – stavěli jsme z něho co nejvyšší horu. Připravovali jsme sušenky a perníčky na vánoční jarmark, nejen, že jsme je pekli, ale také zdobili, a nakonec i balili. Jsme připravení 😊Nezahálely ani stolní hry – Uno, Pif Pad, Grabolo, Dobble, Dáma, Černý Petr, Mikádo, Prší. Na školní zahradě vedly ping pong, skákání přes lano a obruče. Zpívali jsme písně, tancovali jsme, hráli židličkovanou, učili se básničku a průběžně sbírali žetony do naší pirátské mapy. Společně čteme knihu "Míša" a povídáme si o chování k sobě navzájem, jak mohou vidět stejnou situaci jiné děti, dospělí, jak bychom ji mohli řešit, jestli jsou vždy všichni hodní nebo ne. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Přelom října a listopadu

Tento týden jsme zase trénovali náš mozek – hledali jsme rozdíly a obrázky v obrázcích. Kreslili jsme kočku, která se schovala do dýně, vyráběli lodě z klacků, provázku a papíru. Připravovali jsme se na vánoční jarmark – zpracovávali jsme těsto, vykrajovali a pekli perníčky, také připravovali čaj k prodeji. Společně jsme si četli – dočetli jsme knihu "Filip na ostrově Šťastného života", začali číst knihu "Lovci pokladů" a také knihu "Míša" – u ní jsme přemýšleli o tom, co je to přátelství, co znamená se na někoho zlobit nebo mu vyhrožovat. Počasí nám celkem přálo, proto jsme venku hráli ping pong, minigolf, zkoušeli ovládnout obruč, a hlavně jsme si povídali. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Čtvrtý říjnový týden

Tento týden jsme si v pondělí usmažili palačinky – máme vychytávku, těsto děláme v lahvi jako v šejkru. Takže zvážit a změřit, vše dát do lahve, pořádně protřepat a mohli jsme smažit. V úterý jsme sbírali šípek a zároveň ho připravili na sušení – využijeme ho potom na vánočním jarmarku 😊 Ve středu jsme roznesli Podoláček. Každé odpoledne jsme trávili na školní zahradě a hřišti, kde jsme hráli různé hry s míčem, minigolf a společně si povídali. 

Někteří z nás trávili podzimní prázdniny ve školní družině – sešli jsme se v mateřské školce, kde jsme si povídali o plodech podzimu, kreslili si třeba dýni s překvapením uvnitř, byli na procházce v sadech a sbírali jablka, hráli si na zahradě ve školce nebo uvnitř s jejich hračkami. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí týden v říjnu

Tento týden jsme trénovali náš mozek – hledali jsme rozdíly a počítali symboly v obrázcích. Stavěli ze stavebnice Seva, skládali vlaštovky a závodili s nimi, dokončili jsme obrázek moře s loděmi, pomocí naší ruky a prstů jsme vytvořili obrázek podzimního stromu. O stromech jsme si také povídali, a hlavně jsme se je učili poznávat – a to nejen pomocí obrázků, ale i na procházce. Zatím nám to moc nejde, musíme trénovat. Je to totiž jeden z úkolů do naší pirátské mapy. Na zahradě i v tělocvičně jsme hráli různé pohybové hry, florbal, vybíjenou, soutěžili jsme s obručemi a povídali si. Společně jsme četli knihu "Filip na ostrově Šťastného života" a shlédli pohádky "Jak krteček ke kalhotkám přišel" a některé díly Maxipsa Fíka. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý týden v říjnu

V pondělí s námi v družině byly předškolní děti. Všichni jsme si povídali o pirátech a vyráběli lodě na moři. V úterý jsme trénovali náš zrak, hledali jsme skryté obrázky ve velikém obrázku a pracovali s přírodninami. Vyráběli jsme zvířátka z kaštanů. Ve středu jsme pracovali venku – otiskovali jsme bublinkovou fólii, ryli do barvy a pomocí voskové rezerváže malovali podklady k dalšímu tvoření. Naučili jsme se skládat nový typ lodě a vlaštovky, kterou jsme potom na zahradě pouštěli. Ve čtvrtek jsme ze stavebnic stavěli lodě – jen škoda, že některé si tu nemůžeme dlouho vystavit. V pátek nás zase čekala dlouhá procházka s batohem na zádech – vyrazili jsme na dětské hřiště do Semtěše. Zvládli jsme 7 kilometrů, a ještě se vyřádit na hřišti. Celý týden nezahálely různé stolní hry, ani naše pusy 😊 Více můžete vidět na našich fotografiích.

První týden v říjnu

V pondělí jsme společně dokončili draky, nakreslili a zalaminovali ryby na výzdobu družiny. V úterý jsme malovali moře – pomocí vodových barev a igelitu vznikla zajímavá díla. Ve středu byl mezinárodní den zvířat, proto jsme si o nich povídali, rozdělovali je do různých skupin podle zadaných kritérií, a nakonec jsme si zahráli na téma zvířata hru Riskuj! Ve čtvrtek jsme poznali zahradu i z jiného úhlu – pomocí frotáže jsme se seznámili s různými povrchy, které jsme přenesli na papír pomocí voskovky. V pátek jsme si vyšli na procházku do okolí školy – nasbírali jsme kaštany a z nich a jejich slupek pak vytvářeli různé obrázky. Dokonce jsme cestou na stromě viděli strakapouda, podařilo se nám ho i vyfotit, musíte se dobře dívat, abyste ho viděli také 😊 

Celý týden jsme si povídali, hráli různé hry na zahradě i v družině, společně přečetli knihu "Ošklivé káčátko" a čteme i knihu "Filip na ostrově Šťastného života" – díky ní si povídáme o tom, co je to svoboda, pomoc a také právo na vzdělání. Více můžete vidět na našich fotografiích.


Čtvrtý týden v září

V pondělí jsme otiskovali listy a dokončili tak naše draky, které jsme začali tvořit během Podzimobraní. Práce nám šla pěkně od ruky. Zvládli jsme nakreslit i nějaké ryby, které budou tvořit výzdobu naší lodi - třídy v družině. 😊

V rámci družinové hry na piráty jsme vytvářeli ve skupinách flotilu lodí – vyhrála skupina, která zvládla vyrobit celkem 52 lodiček. Navlékli jsme je na provázky a už nám zdobí družinu. Na zahradě jsme se jako piráti – ti to totiž potřebují – učili mířit a házet na cíl a také chytat – když totiž odnášíte poklad, musíte být rychlí a přesní a nesmí vás při tom nikdo chytit. 😊

Při společném čtení knihy "Filip na ostrově Šťastného života" jsme si povídali, co to znamená mít právo na život, zda nám škodí kouření a pití alkoholu, co je to svoboda a kdy ji máme nebo nemáme. Jsme šikovní, hodně věcí jsme už věděli.  

A v pátek nás čekal slíbený výlet s batohem na zádech do okolí Bílého Podolí. Jsme borci, ušli jsme 8,22 km za 2h 45 minut a 49 s. Stačili jsme i odpočívat a plnit úkoly – třeba najít kvetoucí byliny, objevit nějakého živočicha, přenést kamaráda na stoličce a řadu dalších. Ochutnali jsme i jedlé kaštany. Výlet se nám vydařil – určitě nebude poslední. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí týden v září

Tento týden jsme v družině skládali plachetnice z papíru a učili se pirátskou píseň – až ji budeme umět, získáme minci s lebkou a zkříženými meči do mapy k pokladu. 

V úterý jsme mluvili jako piráti – no, sami jsme uznali, že nám to moc nešlo. Piráti mluví potichu, a to proto, aby jim někdo poklad, při jeho hledání, nevyfouknul. Prozkoumali jsme první ostrovy – s lodí jsme pluli na sever – to jsme zjistili při luštění zprávy podle klíče. Ukázali jsme si, kde jsou světové strany a pomocí kompasu zjistili, kde najdeme S, J, V a Z v naší družině. 

Podle knihy "Pirátské příhody" jsme kreslili obrázek – ty už jste určitě viděli na nástěnce v chodbě – moc se nám povedly. Také jsme četli knihu "Filip na ostrově Šťastného života" a podle obrázků jsme si příběh převyprávěli. 

V pátek jsme byli na procházce, ušli jsme 4 km, cestou jsme sbírali kaštany a u lesa hráli hry. Hlavně jsme se schválně cestou tvářili jako Zombie. To můžete vidět na fotografiích. Při pobytu na školní zahradě jsme si povídali, hráli a zpívali. Ve třídě nezahálelo Uno, Mikádo, Kočka Karla, Labyrint, stolní fotbal a hokej. 

Druhý týden v září

Tento týden jsme získali mince do družinové pirátské hry – ten, kdo splnil úkoly, mohl si nalepit dvě mince do mapy za pokladem. Vyplnili jsme pirátský cestovní pas, naučili se skládat lodě a díky tomu teď máme okna plná lodí s plachtami v různých barvách. Také jsme zpívali pirátskou píseň a nejen tu. 

Sbírali jsme lískové oříšky na vánoční cukroví a poznávali zvířata podle obrázků. V pátek jsme šli na procházku, ochutnali špendlíky a pohráli si v lese. Celý týden jsme pracovali s modelínou, povídali si, hráli Kočku Karlu, Uno, Dobble, Grabolo, stolní hokej a fotbálek, kreslili si, skládali obrázky ze zažehlovacích korálků a sledovali příběh Krtek a panda a Maxipes Fík. Počasí nám stále přálo, proto jsme byli na školní zahradě. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První týden v září ve školním roce 2023/2024

Tento týden byl především ve znamení seznámení se s novými žáky z prvního ročníku. Hráli jsme seznamovací hry, pobývali na školním hřišti, kde nezahálely především skákací míče. Zahráli jsme si minigolf a byli na procházce. Hráli jsme si také na prolézačce u fotbalového hřiště, kde jsme našli velikánskou bílou houbu - měla minimálně průměr 30 cm. 

Seznámili jsme se s družinovou hrou - letos jsme piráti, kteří se vypraví za pokladem - budeme plnit různé úkoly a hledat společně poklad. Už jsme "lovili" ryby, protože nám došly zásoby jídla (no, samozřejmě, že jsme je vyráběli z papíru) a teď zdobí síť v družině.

Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední červnový týden

Tento týden se toho hodně událo - spali jsme ve stanech na školní zahradě, připravovali se na Zahradní slavnost, která proběhla ve středu. Užívali jsme si poslední dny strávené ve školní družině s kamarády, povídali si o tom, kam pojedeme na dovolenou, co budeme o prázdninách dělat, na co se těšíme a také o tom, jak se máme chovat, aby se nám nic nestalo. Více uvidíte na našich fotografiích

Všem přejeme krásné prázdniny a už se těšíme na září na viděnou. 😊

Čtvrtý červnový týden

Tento týden jsme v pondělí, díky pomoci paní učitelek, postavili stan – takže může příští týden začít stanování na školní zahradě. Pilně jsme se připravovali na Zahradní slavnost – nacvičovali, dokončovali a chystali vše potřebné. Na tabletu jsme hledali rozdíly, vybarvovali a také podle něj skládali krabičky. Na školní zahradě jsme si hráli s vodou, povídali si s kamarády, hráli slovní fotbal, nezahálel ani míč a naše bunkry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí červnový týden

Tento týden jsme pokračovali v práci na překvapení pro rodiče, které chystáme na Zahradní slavnost. Pokusili jsme se postavit veliký stan a zjistili jsme, že na to asi není ta správná konstelace hvězd – prostě se nám to nepodařilo, a to nám nepřálo ani počasí, po hodině stavění nás vyhnalo zpět do třídy. Pomocí scének jsme si ztvárnili, jak se chovat, když se setkáme s cizím člověkem, který nám chce ublížit, pak jsme si o tom i povídali. Také jsme zjistili, že komunikovat můžeme i neverbálně – třeba postojem, mimikou obličeje, a dokonce jsme si vyzkoušeli, jestli poznáme, co chce kamarád mimikou v obličeji vyjádřit. Celý týden jsme chodili na zahradu a hřiště, hráli různé hry, povídali si, stavěli ze stavebnice Seva, byli i v tělocvičně a na školním výletě v ZOO Jihlava. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý červnový týden

Tento týden jsme hráli různé stolní hry – Uno, Dobble, Umí prase létat, Mikádo, pracovali s modelínou. Povídali jsme si o tom, jak se co dělá – třeba takový papír, sklenice, med, sýr, zmrzlina, špekáčky, čokoláda a dokonce puk na hokej – bylo to zajímavé. Ze Sevy jsme stavěli různé stavby – nejvíce se nám asi povedl vrtulník. Pro babičky a dědečky z léčebny dlouhodobě nemocných jsme kreslili a malovali obrázky – chtěli jsme jim udělat radost, tak věříme, že se obrázky budou líbit, dali jsme si na nich záležet. Společně jsme si četli knihu Alenka v říši divů. Když jsme byli na školní zahradě, tak jsme hráli různé pohybové hry, hry s míčem, povídali si a pobývali v našich "bunkrech". Také jsme pracovali na našem překvapení pro Zahradní slavnost – nechte se překvapit 😊 A samozřejmě jsme nezapomněli ani na pilování našeho divadelního představení. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí spaní v ŠD

Máme za sebou poslední spaní ve školní družině. Spaly všechny děti, které splnily 8 výzev během tří měsíců. 

Zase jsme si to užili – to zjistíte z našich fotografií. Úplně na začátku jsme vysadili kroucenou vrbu – když se chytne, bude mít škola na nás vzpomínku. Poté jsme hledali kartičky se šiframi a luštěním – dlouho nám to trvalo, než jsme je našli. Zapotila se i paní vychovatelka – nemohla si vzpomenout, kam dala poslední kartičku, kterou jsme nenašli, nakonec se i poslední kartička našla😊 Z luštění jsme zjistili, co nás ten den čeká – ale pěkně dlouho nám to trvalo. 

Pak přišla na řadu příprava těsta na rohlíky a koláče a stavění stanu. Postavit stan bylo celkem náročné, ale společnými silami jsme to zvládli úplně v pohodě (a také díky skautským zkušenostem Matěje). Těsto nám zatím nakynulo, a tak jsme mohli motat rohlíky k večeři a koláče k snídani a svačině. Poté jsme připravili oheň, napíchli buřtíky a opékali jsme. Po večeři nás čekalo hledání pokladu – ale ouha – byli jsme MÓÓÓC dobří, takže najít poklad nám netrvalo ani 3 minuty 😊 To se nám moc nelíbilo, mysleli jsme si, že hledání bude delší a pořádně si ho užijeme – tak snad příště 😊. A už byl čas odejít do hajan. Po pohádce o Červené Karkulce jsme konečně usnuli. Ráno jsme se nasnídali, připravili si svačiny a hurá do školy. No samozřejmě jsme nezapomněli na hygienu – večer i ráno 😊 – to dá rozum. Už se těšíme na další dobrodružství.

Přelom května a června

Tento týden jsme volný čas trávili především na školní zahradě a hřišti – hráli jsme různé pohybové hry, líný tenis, stolní tenis nebo jsme si dělali ležení z dek a podsedáků – prostě jsme si to užili. Také jsme si lehli na trávu a pozorovali život v ní – ne, že bychom viděli všechny brouky, které jsme potom do namalované trávy nalepili, ale bylo to bezva, vidět trávu tak zblízka. Povídali jsme si o tom, jak se máme chovat na chodníku, silnici, v autobuse – prostě tak, by se nám nic nestalo. Umíme poznat, které chování je správné a které špatné a obhájit svoji odpověď. Jsme skvělí. Více uvidíte na našich fotografiích.

Čtvrtý květnový týden

Tento týden jsme se zaměřili především na překvapení, které chystáme na konec školního roku – vyráběli jsme co nám ruce stačily a fantazie dovolila. Budeme určitě ještě pokračovat příští týden, tak se nedivte – máme málo fotografií. Kdybychom vám je teď ukázali, tak by to nebylo překvapení. 😊 Vzhledem k tomu, že bylo krásné počasí, čas jsme trávili venku na zahradě – nezahálel míč ani naše bunkry, zvládli jsme i dlouhou procházku. Plnili jsme si také poslední výzvy do naší hry, abychom mohli s družinou spát v červnu na zahradě (v případě, že bude krásné počasí), nebo ve třídě. Také jsme si pustili video o tom, jak vypadá miminko v bříšku u maminky – tak jsme zjistili, že jsme na začátku byli hodně oškliví 😊, ale když jsme se narodili, tak jsme se všem líbili. Jinak nezahálely ani stolní hry a temperové barvy – to jste určitě zjistili podle barvy na oblečení. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí květnový týden

V pondělí jsme oslavili Den rodiny a opožděně Den matek spolu s rodiči a prarodiči výtvarným tvořením. Všichni, kteří měli zájem a přišli s námi tvořit, se seznámili s technikou pouring a vytvořili si zde velice zajímavý obraz. Nechybělo ani malé občerstvení. V úterý a ve středu jsme hráli divadlo – pilně se připravujeme na zahradní slavnost na konec školního roku. Ve čtvrtek jsme kreslili – házeli jsme kostkou a znaky, které odpovídaly číslům jsme zaznamenávali do čtverečkové sítě. V pátek jsme se vypravili na přírodovědnou procházku – určovali jsme názvy stromů, keřů a bylin. Odpoledne jsme trávili na školní zahradě nebo v tělocvičně, povídali si, hráli různé hry a stavěli naše oblíbené bunkry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý květnový týden

Tento týden jsme se zaměřili především na přípravu slavnostního zakončení školního roku – procvičovali jsme básničky, vytvářeli rekvizity a masky na naše družinové vystoupení. Napekli jsme také malé občerstvení na den matek a rodiny – krásně nám sušenky provoněly prostory školní družiny. V pátek jsme byli na naší oblíbené procházce v přírodě, pozorovali jsme zvířata na poli a určovali názvy bylin. Celý týden bylo krásné počasí, proto jsme nevynechali příležitost trávit volný čas i na školní zahradě, kde nezahálely míče, pétanque, florbal a jiné hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První květnový týden

Tento týden jsme v družině nacvičovali básničky a připravovali rekvizity na zahradní slavnost na konci školního roku. Počasí nám přálo, a proto jsme volný čas trávili především venku – na procházce, kde jsme určovali názvy bylin nebo na školní zahradě, kde jsme si povídali, hráli míčové hry a dobře se bavili. Nezahálely ani stolní hry a plnění výzev do naší celoroční hry. V naší fotogalerii můžete vidět, jak se nám dařilo.

Čtvrtý dubnový týden

Tento týden se z nás opět stali zahradníci – přesazovali jsme sazenice, zalévali je a starali se o ně. Trénovali jsme náš mozek pomocí různých her – například hrou Paniclab. Díky prezentaci jsme se seznámili s malířem a sochařem Pablem Picassem a jeho tvorbou a podle jeho vzoru jsme namalovali portrét čarodějnice v duchu kubismu – určitě jste už portréty viděli na síti v chodbě. O čarodějnicích jsme si povídali téměř celý týden, proto není divu, že jsme se pustili i do malby jejich klobouků a zajímavých bot – už jsou také k vidění na chodbě. V pátek jsme se vypravili na procházku – pozorovali jsme vše, co roste na poli, povídali si o tom, co z těchto rostlin získáváme a pokoušeli jsme se pojmenovat i některé byliny rostoucí v trávě. Podle aplikace jsme zjistili, že jsme zvládli ujít 4 kilometry. Během týdne jsme hráli různé hry, plnili výzvy na duben, povídali si, kreslili a dobře se bavili. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí dubnový týden

Tento týden jsme hned v pondělí procvičovali naše mozkové závity – dokreslovali jsme obrázek podle osové souměrnosti, luštili obrázkové sudoku a vytvářeli co nejvíce slov ze zadaných písmen. Dny na ruby tento týden absolvovali Natka, Justýnka, Evička a Tobík. Vznikla tak zvířátka z papíru, nakreslili jsme si jarní obrázek, několikrát jsme hráli hru "Hádej, kdo jsem", četli jsme společně "Nekonečné prázdniny". V tělocvičně jsme zvládli Mrazíka, slepou bábu, ocásky, najít kamaráda po slepu a jiné pohybové hry. V pátek jsme byli venku – naplnili jsme si květináčky hlínou a v pondělí se chystáme přesadit zbývající sadbu. Na zahradě jsme také hráli slepou bábu, schovávanou, rybičky a naši oblíbenou hru "Hádej, kdo jsem". Během týdne jsme si povídali, plnili průběžně výzvy do naší družinové hry, hráli obrázkový slovní fotbal, kreslili si, modelovali z modelíny a nezahálely ani stolní hry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý dubnový týden

Tento týden byl ve znamení dnů na ruby – to znamená, že se někdo z nás stal paní učitelkou a připravil si činnosti na daný den. Tento týden to byli Kuba, Víťa a Ema. 

S Kubou jsme strávili část dne v tělocvičně, cvičení jsme zahájili rozcvičkou, pak jsme si zahráli slepice, vybíjenou a Mrazíka. Během odpočinku nám Kuba četl příběh z knihy "Krtek a ryba". A nakonec jsme kreslili obrázek s námětem našich velikonočních prázdnin. 

S Víťou jsme strávili odpoledne venku – bylo krásně – hráli jsme pohybové hry s míčem a hru "Hádej, kdo jsem". Tento den jsme ještě byli ve školce, abychom si z ní přivezli hlínu a mohli tak přesazovat sazenice pro náš školní projekt. 

S Emou jsme si vybarvili srdíčka a začlenili je do příběhu, který jsme nakreslili. Poté jsme hráli hru "Zombie ruka" – úkoly plnil ten, na kterého zelené ruka ukázala – bylo to celkem strašidelné, ale líbilo se nám to. 

V pátek jsme společně naplnili květináče hlínou a přesadili sazeničky hlávkového zelí, salátu a zasadili také rýmovník. Během týdne jsme si povídali, hráli různé stolní hry a plnili průběžně výzvy do naší družinové hry "Překonej sám sebe". Pokud budete chtít, podívejte se na naše fotografie, tam uvidíte více. :-)

První dubnový týden

Tento týden měl jen pouhé tři dny, ale my za tu dobu stihli móóc aktivit. Povídali jsme si o tom, co jsme dělali o víkendu a také o tom, co si myslíme, že budeme dělat o Velikonocích. Zvládli jsme vyrobit kreslené kraslice, které jsme zalaminovali a pověsili na větvičku do kostela. Upletli jsme si pomlázky s košíčkem – a to nejen kluci, ale i děvčata. Stejně tak jsme všichni bez rozdílu nazdobili vajíčka pomocí slupek od cibule a různých druhů trávy a květin. Povídali jsme si o Velikonocích, skládali jsme velikonoční dny tak, jak jdou po sobě, napsali všechno, co nás napadá v souvislosti s Velikonocemi. Prostě teď už toho víme hodně. 

Ve středu jsme měli den naruby – tzn., že místo paní vychovatelky jsme měli pana vychovatele 😊 Prostě se jeden z nás – teď to byl Matěj – stal tím, kdo přichystal aktivity pro tento den. Plnil si tím jednu z výzev. Začleňovali jsme zelené geometrické tvary do našeho obrázku – vznikla tak velice zajímavá a nápaditá díla. Po výstavě a diskusi nad obrázky jsme hráli hru s čísly. To bylo také zajímavé – když nás sedělo na jednom třeba pět… to jsme tomu spodnímu nezáviděli… Ale zvládli jsme to. Více můžete vidět na našich fotografiích. Všem přejeme krásné Velikonoce. 😊

Poslední březnový týden

Tento týden jsme v družině především tvořili. Je tu jaro (i když počasí vždy tak nevypadalo), tak jsme i jarně vyzdobili školní chodbu – máme tam větve kroucené vrby s barevnými fáborky a spirály s jarními květinami. Vyrobili jsme i řadu krásných exponátů na velikonoční výstavu v kostele – zajíčky, kuřátka, kohouty, květiny, nakreslili jsme i velikonoční obrázky. V pátek jsme stavěli ze stavebnice Seva domeček, věž a dopravní prostředky. Celý týden jsme hráli různé stolní hry, tancovali podle YouTube, povídali si o jarních zvycích, velikonočních tradicích a také o tom, jak se máme chovat k sobě navzájem. V tělocvičně jsme zvládli florbal, honičku, vybíjenou, hru na slepice, gymnastiku i střílet na koš. Jak jsme se měli můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí březnový týden

Tento týden jsme ve školní družině hodně tvořili – malovali jsme jarní obrázek pomocí voskovek a vodovek, vznikala tak zajímavá díla. Ani my jsme nevěděli, jaký bude výsledek, protože bílá voskovka na bílém papíře není vidět a obrázek se ukáže až ve chvíli, kdy ho přemalujeme vodovými barvami. Také jsme si vyrobili líto a zopakovali básničky na vítání jara. Na chodbu jsme vytvořili krásný jarní strom – jsou na něm květy a hnízda s ptáčky a vajíčky. Ve středu jsme byli na procházce, inspirováni přednáškou o kamenech jsme se pustili do jejich sběru, pokoušeli jsme se také určit jejich názvy. Nasbírali jsme jich tolik, že některým z nás se protrhla igelitová taška 😊 Ve čtvrtek jsme se pokusili začlenit nalepená kolečka a kytaru do našich obrázků. Moc se nám to povedlo. V pátek jsme si připravili další květy, které použijeme na výzdobu chodby. 

Během celého týdne jsme hráli různé stolní hry, čas trávili na školní zahradě a hřišti, protože počasí nám přálo a sluníčko krásně hřálo. Společně jsme dočetli knihu "Saša a Markétka" – povídali jsme si o tom, jestli mohou slova zranit, jestli můžeme někomu ubližovat, kdo je bohatý a kdo chudý a jak to poznáme (a zjistili jsme, že to vůbec není o penězích, jak jsme se domnívali). Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý březnový týden

Tento týden jsme uklízeli zahradu – nedalo se nic dělat, když si hrajeme, tak nosíme cihly a klacky a stále z nich něco stavíme a teď už byly všude… Tak jsme je sesbírali a dali do díry, kterou jsme vyhloubili loni v kopci a tu letos naplníme hlínou, abychom měli zase kopec na zimní bobování. Recitovali jsme také básničku na vítání jara a zkoušeli divadelní představení na závěr školního roku – no, musíme ještě hóódně cvičit. 

Během procházek venku jsme nacvičovali přenášení raněných (no, někdy to vypadalo, že budeme brzy zranění my), hráli na honěnou a rybičky. V družině jsme také sledovali pohádku na YouTube "Želva a zajíc", vyráběli papírové bonbony, hráli stolní hry a posílali si tichou poštou obrázek na zádech. Musíme kriticky říci, že pošťák poslal vždy úplně něco jiného, než přišlo adresátovi 😊 Více můžete vidět na našich fotografiích.

První březnový týden

Tento týden jsme procvičovali pomocí her naše strategické myšlení – hráli jsme Labyrinth, vymyslet, jak se dostat k pokladu, duchovi nebo jinému symbolu nebylo nic jednoduchého. V úterý jsme vyrobili srdíčka pro ženy – maminky, babičky, tety, protože byl mezinárodní den žen a my jim chtěli udělat radost. Tak věříme, že se nám to podařilo. Napekli jsme preclíky na den otevřených dveří a četli si knihu "Saša a Markétka" – díky ní jsme si povídali o tom, jak trávíme volný čas, co to znamená, když jsme osamělí, kdo je můj kamarád a co je to bezpečí. V pátek jsme byli na procházce a viděli jsme veliké stádo vysoké zvěře. Volný čas jsme trávili i na školní zahradě – hráli jsme minigolf a skákali na míčích. Povídali si, hráli stolní hry, malovali ústy, nezahálel ani stolní fotbálek a vzdušný hokej. Z QR kódů rozmístěných ve škole jsme se dozvěděli zajímavé informace – umíme je přečíst pomocí tabletů – jsme prostě šikulové. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Přelom února a března

V pondělí jsme zase potrénovali mozkové závity – hledali jsme společné znaky dvou obrázků, luštili osmisměrku a doplňovali pojmy podle obrázků. Zjistili jsme, že někteří z nás mají oči jako ostříž 😊 V úterý jsme si vyrobili kočičku z papíru a vlny. Ve středu se z nás stali malíři na ledové ploše – pomocí provázku a modré barvy jsme vytvářeli stopy po nožích bruslí, které vznikají při krasobruslení. Ve čtvrtek jsme pomocí pantomimy ztvárňovali řemesla a různá povolání. V pátek nás čekala procházka do okolí školy, při ní jsme hráli rybičky a cukr, káva, limonáda. 

Počasí nám přálo, proto jsme každý den pobývali i na školní zahradě, kde jsme hráli na slepou bábu, schovávanou, honili se a skákali na míčích. Průběžně jsme plnili nové výzvy, společně dočetli knihu "Královny bílého prstenu" a začali číst knihu "Saša a Markétka". Čekala nás i odměna za splnění výzev v podobě spaní ve školní družině. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Spaní v družině

Ve čtvrtek se završilo druhé období plnění výzev, všichni, kteří splnili za tři měsíce osm výzev, mohli spát ve školní družině. Tentokrát se to podařilo šesti z nás. Po příjezdu do družiny jsme si odložili naše věci a už se vrhli na plnění úkolů. Nejdříve najít indície, vyluštit (morseovka byla brnkačka – tedy, s pomocí tabletu) a zjistit, co se dnes bude dít. 

Pak jsme si napsali recept a upekli perník, navečeřeli se a hledali poklad. No, na zahradě žádný nebyl, i když nás tam nápověda dovedla…, ale užili jsme si i tu tmu, svítili jsme si mobilem a přitom hledali. Nakonec jsme ho našli podle dalších idícií na schodišti v krabici s elektroodpadem. No, našli, do krabice jsme se dívali třikrát, než jsme si ho všimli. 😊

Večer jsme zalehli do spacáků a sledovali Karkůlku. Moc se nám večerní pobyt v družině líbil, už se těšíme na ten letní – ve stanu. Podívejte se na naše fotografie, ať vidíte, jak jsme si to užili. 😊

Druhý únorový týden

Tento týden jsme hodně pekli - nejdříve preclíky a koláče na masopustní průvod a druhý den pro nás - abychom si také pochutnali 😊 Mňam, povedlo se nám to. 

Proběhl zde turnaj ve stolních hrách - utkali jsme se v Dooblu, Unu, hráli jsme Cink a Ty krávo! Ve čtvrtek jsme trénovali mozkové závity - hledali jsme rozdíly, luštili kvízy a křížovky. V pátek jsme sledovali přírodovědná videa a kreslili zvířata, která jsme ve videích viděli. 

Plnili jsme výzvy do naší soutěže, protože už máme jen dva dny po prázdninách a budeme vědět, kdo tu bude v březnu spát - už se těšíme. Téměř jsme dočetli knihu Královny bílého prstenu - povídali jsme si o tom, co je vina, jak se zachovat, když něco někomu vezmu (a zjistili jsme, že on to může vidět úplně jinak než já). A samozřejmě, jsme každý den byli na zahradě - to jste určitě poznali podle našeho oblečení 😊 A teď už se těšíme na prázdniny, takže ahoj po prázdninách. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První únorový týden

Tento týden jsme se připravovali na chystaný masopustní průvod - ozdobili jsme trakař, nacvičili jsme si na zahradě průvod s hudebním doprovodem - to dáme 😊 Masky jsou připravené, tak se příští týden v úterý  přijďte podívat.

Četli jsme si knihu "Královny bílého prstenu" a po přečtení jedné kapitoly diskutovali o tom, co je to přátelství, zrada, krádež, ale i jak se projevuje a co je to svědomí. 

Povídali jsme si také o zvířatech, které v zimě spí - proto vznikla galerie obrázků "zimní spánek medvědů". Měli jsme tu i závody pastelek - k nim jsme si vyrobili i lyžaře a spolu s nimi se i vyfotili. 

V pátek jsme téměř celý den strávili venku - dlouhá zimní procházka byla fajn, zase jsme objevili led a pěkně jsme se klouzali. Průběžně plníme výzvy a někdy je to pěkná dřina - vydržet v družině vůbec nemluvit moc nejde. Tento týden se podařilo tuto výzvu zdolat jen Kubovi, Víťovi a Adélce - super práce!!! Ale díky této výzvě zvládáme skvěle prstovou abecedu 😊 Více uvidíte na našich fotografiích.

Přelom ledna a února

Tento týden jsme opakovali básničky na masopust, připravovali fáborky na ozdobu trakaře a vyráběli "rumba koule" z plechovek na masopustní průvod.

Trénovali jsme i mozek - hledali jsme v bludišti maminku k mláděti, doplňovali obrázky o jejich chybějící části, dokončovali podle fantazie příběh. 

Kreslili jsme obrázek, jehož ústředním motivem bylo červené kolečko - bylo zajímavé sledovat, co může vzniknout, když každý z nás má to samé výchozí zadání. Hráli jsme různé hry - především karty, byli venku i v tělocvičně. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Čtvrtý lednový týden

Tento týden jsme v družině zase trénovali naše mozkové závity - hledali jsme cestu kocoura ke krtkovi, v obrázcích hledali různé předměty a společně jsme si četli knihu "Královny bílého prstenu". 

V úterý jsme si povídali o lidských vlastnostech, přátelství, kamarádství a pomocí dramatizace jsme ztvárnili různé scénky. Ve středu jsme zjistili, že umíme dobře kreslit, skoro jako Josef Lada - dokreslovali jsme vždy půlku jeho obrázku a všem nám to šlo výborně. 

Ve čtvrtek jsme se jako jeden tým pokusili namalovat zimní obrázek s velkým množstvím zvířat v lese a u lesa. Myslíme si, že se nám povedl - namalovali jsme i jejich stopy - v tom už máme praxi, vždyť jsme je nedávno odlévali ze sádry. V pátek jsme byli na procházce a zkoušeli naši výdrž i rychlost chůze, no, za hodinu jsme ušli 3,6 km - příště musíme nasadit rychlejší tempo (když budeme trénovat, tak se to určitě zlepší) 😊 

Celý týden jsme si povídali, hráli různé stolní hry, doplnili zrní do krmítek před školou pro naše ptáčky, oblékli stromy do zimního hávu (aby jim snad nebyla zima), koulovali se a bobovali na zahradě. Prostě jsme si to užili. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí lednový týden

Tento týden jsme procvičovali mozkové závity - spojovali jsme čísla a tím vznikal obrázek, přiřazovali jsme písmena pomocí obrázků, četli jsme tajenku podle klíče a dokonce jsme se naučili záhadnou abecedu, díky které jsme vyluštili zprávu z tajemného ostrova. 

Chodili jsme i na procházky, pozorovali přírodu (neunikly nám ani zamrzlé kaluže) a stopy zvířat, které jsme pomocí sádry odlili a přinesli do školy. Tady jsme je očistili a vystavili je na chodbě - určitě jste je už viděli 😊 

Ve čtvrtek jsme smažili palačinky, ale ne jen tak ledajaké, těsto na ně vzniklo v lahvi - vlastně v šejkru. Vznikla nám tak i broučí palačinka - ale nebojte, broučky jsme nejedli - pochopíte z naší fotografie 😊 

Povídali jsme si o tom, jak se chovat ke kamarádům, o lidech - že jsme vlastně všichni stejní, ale jiní v tom, jak přemýšlíme a co chceme. Nacvičovali jsme básničky na masopust, plnili výzvy do naší družinové hry, hráli různé stolní a pohybové hry - momentálně je naše oblíbená Slepá bába. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý lednový týden

Tento týden jsme hodně kreslili a malovali. Na chodbě jste mohli vidět naše obrázky z večerníčků i ztvárnění letopočtu 2023. 

Bylo celkem pěkné počasí, proto jsme nás mohli potkat na procházce, kde jsme pozorovali přírodu, ale také hledali různé stopy zvířat v hlíně. Na školní zahradě nezahálelo švihadlo, lano, míče a zvládli jsme i slepou bábu. 

Nacvičovali jsme básničku na masopust, kreslili si, luštili křížovky, hráli různé stolní hry, hledali odpovědi na otázky a plnili výzvy do naší družinové hry. 

Po hmatu jsme také poznávali naše kamarády - to byla pěkná legrace. Kamarádi si totiž vyměnili oblečení, půjčili si brýle, čelenky a dokonce se nám tam zamotala i paní učitelka. Více uvidíte na našich fotografiích

První týden roku 2023

První lednový týden jsme si po prázdninách povídali o tom, co jsme dostali pod stromeček a jaké byly vánoční prázdniny. Vypravili jsme se na první společnou procházku v tomto roce, při ní jsme si povídali a zastavili se na hřišti u bytovek, kde jsme se pěkně proběhli a vydováděli. Zvládli jsme uklidit i betlém. Protože tento týden je svátek Tří králů, tak jsme si o nich povídali, zazpívali si písničku a namalovali je. Spolu se čtvrtým a pátým ročníkem jsme vyrobili krmítka pro ptáčky a v pátek také jejich opeřené návštěvníky. Brzy je uvidíte na chodbě. Samozřejmě jsme stále hráli stolní i karetní hry a stavěli bunkry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí prosincový týden

Tento týden jsme se především připravovali na blížící se Vánoce. Dokončili jsme přání pro klienty Alzhaimer centra ve Filipově. Malovali jsme vánoční obrázek - někdo anděla, jiný stromeček nebo krajinu - pro tvorbu jsme využili především vodovky a tempery, někdo i lepil do obrázku papír. Sledovali jsme pohádky, poslouchali vánoční písničky a hráli různé stolní hry. Průběžně jsme plnili výzvy družinové hry "Překonej sám sebe."

A také máme velký pěstitelský úspěch, zasadili jsme žalud a už nám vyrostl malý dub (uvidíte na fotografii), už se těšíme, jak ho zasadíme venku.

Více se dozvíte z našich fotografií.

Druhý prosincový týden

Co jsme tento týden dělali v družině? Pondělí jsme trávili společně s předškoláky, hledali jsme rozdíly v obrázcích s vánoční tematikou, povídali si o Vánocích, dárcích, Ježíškovi, zvycích a stavěli stromeček a sněhuláky z dřevěných kostek stavebnice. 

Zvládli jsme vyzdobit družinu a chodbu - na oknech máme rampouchy a v chodbě padají sněhové vločky, nad dveřmi družiny stojí sněhulák. Natiskli jsme vánoční pohledy pro klienty Alzheimer centra ve Filipově. 

Užili jsme si také sníh - bobovali jsme na kopečku a parádně jsme se vyváleli ve sněhu. Na jedné fotce to vypadá, že jsme tam jen dva, ale nenechte se mýlit, jsme tam tři. Jak je to možné, no, ten třetí je ukrytý pod sněhem - kdo hledá, najde 😊 

S kamarády jsme hráli různé stolní hry, povídali si o tom, jak se máme chovat k sobě navzájem; dali jsme ven krmítka se zrním, aby ptáčkové v tomto počasí měli co zobat. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První prosincový týden

Tento týden jsme zahájili příchodem četa, anděla a Mikuláše. Hned ráno se zde sešla družina plná čertů, byl tu jen jeden anděl - ale i ten se zde cítil jako doma... tedy, jako v pekle 😊Během týdne jsme shlédli dokument o přírodě v Čechách a nakreslili si některá zvířata, která zde žijí. Z ruliček od toaletního papíru jsme vyrobili ozdobičky, které jsme následně posypali třpytkami, zpívali jsme vánoční koledu a byli na procházce v okolí školy. 

Nejdůležitější část týdne, na kterou jsme se už od pondělí těšili, nás čekala ve čtvrtek. Všichni, kteří splnili v předcházejících třech měsících zadaný počet výzev se tu sešli večer a měli možnost nocovat ve školní družině. Škoda, že Víťa, Evička a Tobík byli nemocní  nemohli se nočního dobrodružství zúčastnit. Čekala nás společná hra - našim úkolem bylo najít 15 šifer a 3 klíče k nim, vyluštit je a najít (jak jsme ze zprávy zjistili) poklad. Z něj si každý z nás mohl odnést jednu věc. Zvládli jsme upéct štrůdl a usmažit palačinky. Večer došlo i na čtenou pohádku. Už se těšíme na příští nocování, které nás čeká v březnu. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Pátý listopadový týden

V pondělí se z nás stali umělci a pomocí dřevěných kostiček ze stavebnice jsme "namalovali" obraz se zimní tematikou. V úterý jsme napsali dopis Ježíškovi a poslali jsme mu ho pomocí anděla, který tento dopis nesl ve svých rukách. Ve středu jsme si vyzkoušeli novou techniku - asambláž. Proto jsme si měli přinést z domu vše, co bychom za normálních okolností vyhodili 😊 Tvořili jsme pomocí starých klíčů, kartáčků, hřebíků, šroubků a dalších nepotřebných věcí. Vznikala nám tak velice zajímavá díla, která už jste mohli vidět v chodbě školy. Ve čtvrtek jsme kreslili křídou adventní věnec - moc se nám povedl, už také víme, jak se mění stín na svíčce - ukazovali jsme si to. V pátek přišla na řadu tříkilometrová procházka - cestou jsme hráli různé hry a dobře se bavili - sice jsme se vrátili trochu promrzlí, ale spokojení. Ještě jsme zvládli vybíjenou v tělocvičně, tancování podle YouTube a pohádku o pejskovi a kočičce. Během týdne jsme také zvládli postavit řadu bunkrů, vytvořit anděla s mikulášem, povídat si o zásadách slušného chování, zahrát si hodně stolních a karetních her. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Čtvrtý listopadový týden

Tento týden finišovaly naše přípravy na jarmark - upekli jsme čokoládovo-oříškové sušenky, zabalili jsme je - a nejen je. Pomáhali jsme balit i jiné výrobky na jarmark. Umístili jsme, jako loni, vánoční betlém před kostel. Naučili jsme se básničku, zopakovali písničky, abychom mohli v neděli při rozsvícení stromečku a jarmarku předvést, co vše umíme a jak nám to jde. Vyráběli jsme technikou tisku přáníčka a tašky k prodeji - to se nám tedy povedlo. Jsme úplní umělci. 

V pátek jsme se vypravili na procházku do okolí školy - trénovali jsme si důvěru, šli jsme s navigátorem, který nám říkal, jak a kam máme jít a my mu museli se zavázanýma očima věřit. Nebylo to nic jednoduchého... 

Během týdne jsme hráli různé stolní hry - nejčastěji Uno, Labyrint, Dobble, Grabolo a karetní hru Autobus. Kreslili jsme si, společně četli a hráli v tělocvičně vybíjenou a florbal. Také jsme si povídali - o zásadách slušného chování a také o tom, jak je důležité si vzájemně neubližovat, pomáhat si a respektovat jeden druhého. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí listopadový týden

Tento týden jsme připravovali výrobky na jarmark - malovali jsme fixami na textil a vytvořili tak nákupní tašky, pekli jsme, zdobili a balili perníčky. Byli jsme na procházce a zkoušeli, jak chodí po chodníku lidé, kteří jsou slepí - vždy nás jeden vedl a říkal, kde je nerovnost a kudy máme jít. No, bylo to docela těžké. Hráli jsme vědomostní hru Riskuj, řadu stolních her a také jsme sledovali některé díly večerníčků a dnes jsme se seznámili s Létajícím Čestmírem. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý listopadový týden

Co jsme dělali tento týden v družině? Dobře jsme se bavili. V pondělí s námi byli předškoláci, s nimi jsme si povídali o bacilech a pomocí brček a barev nějaké bacily vytvořili - už jsou k vidění na síti v chodbě školy 😊 Povídali jsme si také o svatém Martinovi, pustili si o něm video a nakreslili pro něj koně. Smažili jsme palačinky a samozřejmě jsme je hned snědli - někteří se skořicí, jiní s marmeládou. Nic nám nezbylo, jen se po nich zaprášilo 😊 Ve středu jsme byli na odpoledním výletě s batohem a svačinou, během něj jsme plnili různé úkoly a ušli 6 km, jsme dobří. V pátek jsme se byli projít a cestou hráli Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum. Během celého týdne jsme hráli různé stolní hry, fotbal, skákali přes lano, plnili výzvy do naší celoroční hry, stavěli domečky z dek a lavic, sledovali příběhy z večerníčků, vyráběli růže z javorových listů, kreslili a povídali si. Více uvidíte na našich fotografiích.

První listopadový týden

Tento týden do družiny přišli nejen žáci, ale byla tu i strašidla a ve čtvrtek dokonce došlo na mimozemšťany - povídejte se na naše fotografie a pochopíte😊

Na Den laskavosti "Laskavec 2022" jsme vyráběli záložky pomocí vodových barev a igelitových pytlíků. Dokončili jsme naše houby z minula - namalovali jsme je tak, aby byly zajímavé - někdo hnědé, fialové, červené, s puntíky, proužky - fantazii se meze nekladly. Ve středu jsme použili k tvorbě vylisované listy a vznikla tak zajímavá zvířátka. Zvířátka i houby si můžete prohlédnout na chodbě školy. Pátek patřil sportování v tělocvičně - na řadu přišel florbal, opičí dráha, ale i trampolína. 

Zvládli jsme také sledovat pohádky o klukovi z plakátu, společně číst a dočíst knihu Kocourek se vrací, hrát různé stolní hry, vytvářet obrázky ze zažehlovacích korálků a plnit nové výzvy. Někteří už vědí, že je odměna nemine 😊 Zpívali jsme vánoční písničky, povídali si o tom, jak se zachovat, když nás někdo ohrožuje a připomněli si památku zesnulých. 

Dva dny před prázdninami

Tyto dva dny jsme především tvořili v duchu svátku Halloween - vyzdobili jsme třídu - vznikly duchové, máme ozdobená okna a namalovali jsme ještě krásné strašidelné obrázky. Hráli jsme různé stolní hry a pobývali jsme na školní zahradě a hřišti. Více můžete vidět na našich fotografiích.


Třetí říjnový týden

Tento týden jsme byli na pěším výletě - všichni s batohem na zádech a pořádnou svačinou jsme vyrazili k lesu, cestou jsme plnili úkoly - poznávali stromy podle listů a plodů, vyjmenovali houby jedlé i jedovaté... no, prostě jsme si opakovali vše, co známe o přírodě. A šlo nám to, jsme dobří. V lese jsme stavěli domečky, házeli na cíl a pokoušeli se nést kamaráda na stoličce z rukou - daleko bychom ho neunesli, ale kdybychom museli... možná bychom to zvládli. 😊 

Ve středu jsme vyráběli houby pomocí kousků papíru, který jsme natírali lepidlem a vrstvili na sebe. A ve čtvrtek zase pavouky na halloweenskou výzdobu družiny - pavouci se už prohánějí po stěnách naší družiny. V pátek jsme se se svolením pana Šenka vypravili do sadů a natrhali si jablka na akci Laskavec. Moc děkujeme. 

Celý týden jsme si povídali, hráli různé stolní hry, kreslili, sledovali příběhy Kluka z plakátu a večerníček Tip a Tap. Zjistili jsme, že některé tyto příběhy jsou už 54 let staré... Když nám počasí přálo, pobývali jsme také na školní zahradě a plnili výzvy do naší družinové hry - zase Justýnka překonala rekord při skákání přes lano - zvládla celkem 131 přeskoků. Je to HVĚZDA!!! Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý říjnový týden

Hned v pondělí nás navštívili předškoláci a vyzkoušeli si se vším všudy jaké to je stát se na jeden den školákem. Spolu s nimi jsme otiskovali listy pomocí barvy a tím vytvořili na obrázku vlasy nebo čelenku. Také jsme si povídali o stromech a musíme říct, že někteří předškoláci měli těch znalostí možná více než prvňáci. Super. 

Tento týden jsme hodně vyráběli - především z vlny a chemlonu. Hned v úterý jsme vyrobili ježka, ve středu jsme se naučili bambule a v pátek chobotnice. Vyráběli jsme také z přírodnin - z kaštanů, šípků a jeřabin - na svět přišli červíci. 

Na procházce jsme si povídali o tom, co roste na poli a co z toho vyrábíme. Zvládli jsme napsat i příběh o bramboře - naše další výzva na říjen. Pobývali jsme na školní zahradě, četli si pohádku Princezna se zlatou hvězdou na čele, hráli různé stolní hry a skládali ze stavebnic. A Justýnka v pátek pokořila rekord školy ve skákání přes lano - už má na kontě 73 přeskoků. Blahopřejeme. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První říjnový týden

První týden měsíce října byl ve znamení nové hry Mikádo. Hráli jsme ji snad každý den a všichni se snažili přijít na nové a nové fígle, jak získat co nejvíce bodů, a přitom nepohnout s žádnou špejlí mikáda. 

Povídali jsme si o zvířatech, zopakovali si jejich rozdělení a ve dvojici pak nakreslili zvíře podle svého výběru a na tabletu si o něm našli nějakou zajímavost, s kterou jsme seznámili ostatní. 

Ve středu jsme poznávali stromy a jejich plody nejen podle větviček, ale také podle obrázků - snažíme se to naučit, je to totiž jedna z výzev měsíce října. První, kdo ji má splněnou, je Adam - stačilo mu znát jich deset, ale on uměl všech patnáct - v této disciplíně je asi nepřekonatelný. Uvidíme, jak se bude dařit ostatním. 

Počasí nám přálo, proto jsme mohli hrát venku pétanque, kroket i minigolf a jít na procházku - ušli jsme 3,6 km a přitom pozorovali práci v sadech a zkoumali vše, co roste na polích. Na zahradě jsme zvládli skákat i přes lano - další výzva - v ní byl překonán Kubův rekord 49 skoků Sofií, která zvládla bez chyby dát 53 skoků (a přitom na splnění výzvy stačí 10x méně). Velká gratulace. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední týden v září

Tento týden jsme hodně tvořili - technikou frotáže vznikl skřítek Podzimníček, z brambor a přírodnin jsme vytvořili nejen skřítky, ale i různá strašidýlka a zvířátka. Zazpívali jsme si písničku o bramborách, přečetli básničku a řekli si něco o jejich historii. 

Během oranžového dne jsme si zopakovali, jak se namíchá oranžová barva a pomocí ní si namalovali strom - byli jsme oranžoví i my - a to nejen oblečením 😊 Nezahálely ani window art barvy - to určitě někteří rodiče poznali i podle barev na oblečení... 

Soutěžili jsme ve hře Napiš co nejvíce... - týmy byly vyrovnané, takže to byl super boj. Zahráli jsme si i řadu stolních her - Labyrint, Labyrint Česko, Uno, Dobble, Tik tak bum, Kočka Karla, stavěli jsme ze stavebnice Seva a Lego. Povídali jsme si o tom, co se nám ve škole líbí nebo nelíbí a co jsme dělali o víkendu a státním svátku. 

Pomocí listů a plodů jsme poznávali stromy - musíme si to zopakovat, stále si to nepamatujeme a přitom to je jedna z nových výzev na měsíc říjen. Také jsme plnili výzvy měsíce září do naší celoroční hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí týden měsíce září

Tento týden jsme stavěli ze stavebnice Seva a Lego - hlavně dopravní prostředky a domečky. Vyndali jsme také dřevěnou stavebnici a podle návodu stavěli domečky a ohrady pro zvířátka. Hráli jsme hru, kde jsme zjistili, kdo si co pamatuje z prvouky a přírodovědy - museli jsme znát stromy, keře a jejich plody, ryby, zvířata v lese, ale i ptáky. Vyhrál páťák Máťa - s tím se počítalo, ale druhý byl prvňák Jířa - super výkon, výborné znalosti. V úterý jsme chtěli ven, tak nás paní učitelka na chvíli ven vzala a zažili jsme pořádnou spršku krup, které nás na chvíli uvěznily pod pergolou. Pod vedením Evičky, která se na chvíli stala paní učitelkou, jsme vyráběli lišky a ptáčky. Tvoření se nám moc líbilo, výsledky naší práce můžete vidět na síti v chodbě. Ve čtvrtek a pátek - když bylo pěkné počasí, jsme se vypravili na procházky - pozorovali jsme larvy komárů v kaluži a sbírali zajímavé kameny na poli. 

Začali jsme plnit výzvy z naší celodružinové hry "Překonej sám sebe" - někteří už mají hotové tři výzvy - obejít trafostanici po jejím rantlu, naučit se básničku a udělat 30 nebo 50 dřepů. Kreslili jsme si, hráli různé stolní hry, stavěli domečky z dek a lavic, malovali s window art barvami a pobývali na školní zahradě. Povídali jsme si o tom, jak se chovat ke kamarádům a jak by se kamarádi měli chovat k nám. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý zářijový týden

Tento týden nám ještě počasí přálo, proto jsme ho co nejvíce trávili venku na školním hřišti a zahradě. Hráli jsme různé pohybové hry, hry s míčem, skákali přes lano, nebo pod ním probíhali. Někomu se dařilo více, někomu méně, ale důležité je, že už jsme přišli na princip a budeme skákání přes lano trénovat.

V družině jsme si povídali, hráli se stavebnicí - postavili jsme autobus a traktor s valníkem ze stavebnice Seva. Nakreslili jsme upovídaného kamaráda, kterému jsme pod pusu nalepili kolíček právě proto, aby mohl stále povídat. Povídali si o tom, kdo je kamarád, jakého máme kamaráda a co pro nás znamená. Stavěli jsme si domečky z dek a v nich si hráli. Tělocvična patřila vybíjené - ale pohybujeme se moc rychle a často z některých z nás jsou na fotografiích jenom duchové :-)

Více můžete vidět na našich fotografiích.

První týden měsíce září ve školním roce 2022/2023

Už zase chodíme do školy a do družiny. 

První týden měsíce září jsme si v družině užili - seznámili jsme se s novými prvňáčky, zahráli si různé seznamovací hry, kreslili, dováděli na hřišti a zahradě, hráli různé stolní hry, stavěli jsme také domečky z dek. Nezahálel ani stolní fotbálek a hokej. 

Byli jsme také na procházce, z které jsme přinesli zajímavé kameny. Na zahradě jsme je umyli a hned se nám zdáli ještě krásnější. Určitě doma měli rodiče velikánskou radost z našich úlovků. :-)

Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední červnové dny

Poslední dny školního roku jsme připravovali občerstvení na Zahradní slavnost - pekli jsme muffiny s malinami. Povídali jsme si o tom, co budeme dělat o prázdninách, kam pojedeme, jak se chovat, aby se nám nic nestalo. Na zahradě jsme se koupali v bazénu a hráli míčové hry. Nezapomněli jsme také na stolní hry, modelínu a kreslení. Už se těšíme na prázdniny. Užijte si je i vy - kteří sledujete naše stránky. Krásné léto :-) Fotografie z posledních dní školního roku 2021/2022 najdete zde.


Čtvrtý červnový týden

Tento týden jsme si užívali letní počasí - koupali jsme se v bazénu, povídali si, hráli různé stolní hry, sledovali video o dinosaurech a hráli si na školní zahradě. Více uvidíte na našich fotografiích.



Třetí červnový týden

V tomto týdnu jsme zase pilovali naše divadelní představení. V úterý jsme si povídali o pochvale - kdy jsme ji naposledy někomu dali, kdy jsme naopak byli pochváleni my. Pak jsme hráli scénky s tématem, které jsme si vylosovali. Ve středu jsme kreslili do křídel motýla, jak si představujeme léto - co bychom chtěli o prázdninách dělat, kam jet, co zažít. Ve čtvrtek jsme se dozvěděli, jak se vyrobí svíčka, čokoláda, výrobek z hlíny nebo pastelka. Bylo to zajímavé. Dívali jsme se také na obrázky, jak vypadal automobil před 150 lety a jak se postupně vyvíjel do dnešní podoby - to zajímalo hlavně kluky. V pátek jsme zase šli na procházku a nachodili našich pět kilometrů v rekordním čase. Už jsme trénovaní. V družině jsme také hráli různé stolní hry, povídali si, stavěli bunkry, sledovali pohádky a tancovali podle YouTube. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý červnový týden

Tento týden jsme si povídali o tom, jaké je to být kamarádem a umět někomu - třeba i kamarádovi, který se nezachoval nejlépe, odpustit. Dívali jsme se na video s podmořským světem, a potom ten vodní svět kreslili. Blíží se svátek všech otců, proto jsme si povídali o tom, jací tatínkové jsou a vyrobili jsme jim dárek. Nebudeme prozrazovat jaký, to by pak v neděli nebylo žádné překvapení. Namalovali jsme poslední kulisy, které budeme potřebovat k našemu divadelnímu představení. V pátek jsme byli na procházce, kde jsme si povídali o tom, co roste na poli, určovali jsme plodiny a také byliny, které rostly poblíž. Už známe zase nové - třeba takový svízel přítula se k nám tedy pěkně tulil. 😊 Společně jsme si četli, kreslili, hráli různé stolní hry a byli na školní zahradě. Více uvidíte na našich fotografiích.

První červnový týden

Tento týden jsme čas trávili především venku - pilovali jsme divadelní představení "Tři malá prasátka". Ušli jsme zase téměř 5 kilometrů a pozorovali při vycházce přírodu a určovali stromy a byliny. Ve středu jsme si díky soutěži procvičili ve dvojicích čas - hledali jsme ukryté hodiny s písmenky, ze kterých jsme poté skládali slova. Některým z nás se dařilo, jiní měli problém seřadit hodiny podle času. Ve čtvrtek se z nás stali tanečníci a podle YouTube jsme s paní učitelkou tancovali a cvičili - pěkně jsme se u toho nasmáli. Také jsme si povídali o přírodě - o zvířatech a jehličnatých a listnatých stromech. V pátek jsme hráli šachy a dámu a kreslili si. Každý den jsme byli na školní zahradě, kde jsme skákali na míčích, hráli míčové nebo slovní hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.


Čtvrtý květnový týden

Tento týden jsme aktivovali náš mozek různými osmisměrkami, hledáním rozdílů, slovními úlohami, doplňovačkou s čísly, též skládáním slov z písmen slova "nejkulaťoulinkatější". Zároveň jsme si zopakovali prvouku a přírodovědu - dívali jsme se na přírodovědný dokument o životě zvířat v lese a oboře, na čas jsme psali co nejvíce savců, ryb a stromů. 

Zdokonalovali jsme naše divadelní představení "Tři malá prasátka" a domalovali některé důležité rekvizity. Cvičili jsme náš hmat pomocí hmatového pexesa a soutěžili v týmech, stavěli z lega a společně si četli "Kouzelný svět pohádek" nebo se dívali na pohádky "O Krtečkovi". 

Na školní zahradě a hřišti jsme hráli fotbal, skákali na míčích, hráli si v bunkru a starali se o naši zeleninovou zahrádku. V pátek jsme šli na túru směrem na Brambory, podařilo se nám ujít téměř 5 km a vůbec jsme nezmokli - i když obloha se na nás celou cestu pěkně mračila. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí květnový týden

Tento týden jsme si procvičovali mozek pomocí křížovek, osmisměrek, slovního fotbalu a hry "Myslím si na věc..." V úterý jsme hráli opět divadlo, už nám to jde lépe a užíváme si ho. Ve středu jsme spolu s paní učitelkami v týmu procvičili naše tělo v soutěžích ve družstvech. Docela jsme se zapotili - nejen díky soutěži, ale především kvůli sluníčku 😊 Ve čtvrtek jsme si zopakovali určování času. 

Hodně jsme byli venku, hráli různé míčové hry, nebo "Cukr, káva, limonáda...", také jsme si hrály (jen děvčata) na kadeřnice a soupeřili spolu v tom, kdo má větší sílu.  

Z pytlíku jsme si také vybírali otázky a odpovídali na ně - dozvěděli jsme se díky tomu řadu zajímavých věcí o svých kamarádech. Povídali jsme si také o tom, jak si v rodině vzájemně pomáhat a jaké je to žít spolu s rodiči a prarodiči. I my můžeme poradit prarodičům - třeba s obsluhou chytrého telefonu 😊 Dívali jsme se na videa s večerníčky nebo zajímavé dokumenty o Slunci, sluneční soustavě a světě pod vodou. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý květnový týden

Tento týden se nesl ve znamená nacvičování pohádky "Tři malá prasátka" - rozdělili jsme si role, naučili se pracovat s kulisami a vyzkoušeli si, jak by představení mohlo vypadat. Určitě budeme ještě nacvičovat. Počasí nám přálo, tak jsme volný čas trávili hlavně na zahradě a hřišti - povídali jsme si, hráli fotbal, florbal, skákali na míčích, nezapomínali jsme ani na náš bunkr. Společně jsme také po obědě sledovali pohádky O krtkovi, Pata a Mata, Toma a Jerryho, hráli různé stolní a slovní hry, povídali si o přírodě a zvířatech. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První květnový týden

V pondělí jsme si vyzkoušeli, jaké je to "nemít" jednu z horních končetin - zkoušeli jsme si obléknout mikinu a zapnout ji bez pomoci jedné ruky. Zároveň jsme se dozvěděli, že i bez všech končetin je možné jezdit třeba na serfu nebo plavat. Nevěříte? Stačí se seznámit s příběhem Nicka Vujicice. V úterý a středu jsme připravovali kulisy pro představení "Tři malá prasátka". Ve čtvrtek si povídali o zvířatech a v pátek zkoušeli svoji paměť. 

Tancovali jsme na písničky z YouTube, dívali se na videa o zvířatech a pouštěli si pohádky o krtečkovi. Spolu s Láďou jsme oslavili jeho přijetí na víceleté gymnázium. Více uvidíte na našich fotografiích.

Poslední dubnový týden

V pondělí jsme procvičovali svoje mozkové závity - snažili jsme se uhádnout, která pohádka se skrývá na kartičce. Každý z nás měl svůj pracovní list, v místnostech družiny hledal ukryté kartičky a poctivě do něj zapisoval názvy pohádek. Nutno říct, že všem se to nepodařilo. 

V úterý jsme byli na procházce, hráli Cukr, káva, limonáda... a obdivovali koně a tura domácího. Ve středu byl den Morseovy abecedy, proto jsme dostali zprávu v tomto "jazyce", tu jsme vyluštili, a tak jsme zjistili, že budeme malovat dolní končetinou. Téma bylo na nás - no, musíme uznat, že je těžké malovat nohou. 

Ve čtvrtek jsme měli ve škole kola, tak jsme je využili i v družině a měli dopravní odpoledne. V pátek jsme si užili sluníčko na školní zahradě, zdokonalovali jsme náš bunkr, skákali na míčích a hráli piškvorky.

Společně jsme si četli knihu Kouzelný svět pohádek, povídali si o našich zubech a zkoumali zub prasete. Tancovali jsme na písničky z YouTube. Už také víme, co dělat, když se někde ztratíme. A také to, jak má dobře sedět helma na kolo na hlavě, aby nám při pádu z kola pomohla hlavu ochránit. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý a třetí dubnový týden 

Druhý dubnový týden byl nejen ve znamení příprav na Velikonoce - pekli jsme jidáše, byli jsme se podívat na výstavu v kostele, povídali jsme si o velikonočních tradicích. Hráli jsme si na zahradě a školním hřišti pétanque, fotbal a skákali na míčích. 

Třetí týden jsme hráli hru "Hádej, kdo jsem?" - pro některé bylo obtížné uhádnout postavičku z pohádek, protože některé pohádky vůbec neznali. Tak jsme to napravili a pustili si ukázky z nich. Ve středu jsme se pustili do malby pohádkových postaviček - to už jste si určitě všimli u nás na chodbě - malování nás bavilo a obrázky se nám povedly. Ve čtvrtek jsme si opakovali savce, ptáky, ryby, býložravce, masožravce a všežravce a zároveň jsme pátrali po tom, kdo ze zvířat může žrát například peří nebo larvy ze sloního trusu a jiné. V pátek jsme strávili odpoledne na skákacích míčích na školní zahradě. Společně jsme tancovali podle YouTube, četli "Kouzelný svět pohádek" a knihu od Thomase C. Breziny "Rytíři z kamene". Více uvidíte na našich fotografiích.

První dubnový týden

Tento týden jsme dokončovali přípravy na velikonoční výstavu - zvládli jsme vyrobit různé druhy zápichů, obrázek z proutků s ptáčky a dokončili "květináčky" s osením. 

Hodně jsme sportovali nejen v tělocvičně, ale také na školním hřišti a zahradě. Pomocí pantomimy jsme předváděli lidovou písničku a zrovna jsme si je také zazpívali. Vytvořili jsme si sami hru - napsali jsme otázky na papírky a následně si je tahali z pytlíku a odpovídali na ně. Zpívali jsme si písničku "Hlava, ramena, kolena, palce..." a zároveň u toho tancovali - byli jsme dobří, šlo nám to docela pěkně. Hráli jsme tichou poštu, nešeptali jsme si slova, ale kreslili na záda spolužáka symbol, který jsme potom posílali. Také jsme cvičili obě mozkové hemisféry a při hře PanicLab procvičovali svoji paměť a postřeh. 

Společně jsme dočetli knihu Václava Čtvrtka "Kotě z Kocourkova", povídali si o vztazích mezi lidmi a vysvětlovali přísloví "Šaty dělají člověka". Více uvidíte na našich fotografiích.

Pátý březnový týden

Tento týden se nesl ve znamení příprav na nadcházející velikonoční výstavu. V pondělí jsme pracovali podle Davida - vyráběli jsme ve dvojicích sluníčko. V úterý kreslili portrét spolužáka a povídali si o různých výtvarných technikách a některých malířích. Ve středu jsme vyráběli kohoutky ze sklenic a peří, ve čtvrtek kromě Kahootu! jsme barvili vajíčka. V pátek přišla řada na slavnostní "květináčky" z kelímků od jogurtů - zdobili jsme je technikou decoupage. Zaseli jsme obilí, zalili a teď budeme čekat, až vykoukne ven. 

Podle počasí jsme některé dny trávili venku, jindy jsme sportovali v tělocvičně. Společně jsme četli knihu "Kotě z Kocourkova", prohlédli jsme si knihu na tvoření "Vytvořte svou knihu života" od Tamary Laporte a hráli různé stolní hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Čtvrtý březnový týden

První den týdne jsme ozdobili chodbu - vytvořili jsme na ní rozkvetlou louku pomocí krepového a barevného papíru. Ve středu jsme vyrobili velikonoční zápichy na chystanou výstavu, stejně tak ve čtvrtek zajíčky a jarní obrázek se sněženkami. Úterý a pátek jsme trávili venku na školní zahradě a hřišti, hráli jsme fotbal, florbal, schovávanou, crocket, skákali jsme na míčích a budovali náš nekonečný bunkr - už má i zahrádku. V družině jsme si povídali, společně četli knihu "Kotě z Kocourkova", kreslili si a hráli různé stolní hry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí březnový týden

Tento týden jsme z papíru vyráběli zajíčky - dnes to bylo podle Filipa. V úterý jsme šili malé taštičky, které jsme si sami nejdříve nasavovali. Dokonce se někteří naučili navléknout nit do šicího stroje. Připravovali jsme se na vítání jara - opakovali si básničky, vyráběli Moranu a líta a napsali dopis, v kterém jsme uvedli, čeho se chceme zbavit. Vyzdobili jsme také dveře v chodbě - už je na nich zajíc místo sněhuláka. A v pátek jsme díky počasí celou družinu trávili venku - hrou na školní zahradě a hřišti. Každý den jsme sportovali v tělocvičně, ve třídě jsme vyzkoušeli svoji sílu - přetahovali jsme se s kamarády. Hodně jsme si povídali a hráli různé hry. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý březnový týden

Tento týden jsme zahájili rukodělnou činností - pod vedením Julie (byl den naruby) jsme vytvářeli housenky z ponožek a zajíčky z papíru. Na obrázcích jsme hledali rozdíly - některé nám daly pěkně zabrat. 

V úterý jsme všem ženám - babičkám, maminkám a tetám vyráběli květinový košíček k jejich svátku. Ve středu jsme vytvářeli přání pro paní Květu k jejímu významnému životnímu jubileu - 100letému výročí narození. Přání jsme poslali do Domova sociálních služeb v Meziboří, kde paní Květa žije. Věříme, že jí uděláme velikou radost. 

Ve čtvrtek jsme opakovali básničky na vítání jara, které nás čeká ve čtvrtek příští týden. Pustili jsme si také videa o vítání jara, abychom viděli, jak tato malá slavnost probíhá také někde jinde. V pátek jsme si na PC zahráli Kahoot! a v tělocvičně basketbal a florbal. 

Každý den jsme hráli různé stolní hry, povídali si a sportovali v tělocvičně. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První březnový týden

V pondělí jsme v družině měli den na ruby, paní vychovatelkou se stala Šárka Š., se kterou jsme vyráběli myšky z ruliček od toaletního papíru. V úterý nás čekala mimika - zjistili jsme, co to je a jak můžeme výrazem obličeje vyjádřit naše pocity a rozpoložení. Z obrázků jsme se snažili poznat, jak se asi lidé s určitým výrazem obličeje cítí. Ve dvojicích jsme nacvičili výrazy obličeje, které pak hádala celá skupina. 

Ve středu jsme procvičovali básničky na Vítání jara a potom připravili palačinky, na kterých jsme si společně pochutnali. Ve čtvrtek se našimi kamarády staly metr a váhy - zjišťovali jsme naši výšku, váhu, ale i to, kolik váží náš školní penál nebo taška. Tu jsme nevážili, ale vypočítali jsme její váhu - no, dalo nám to, než jsme přišli na to, jak to udělat 😊 V pátek jsme si pomocí hry Kahoot! procvičili přírodu, jaro a třídění odpadu. Každé odpoledne po hlavních činnostech jsme trávili v tělocvičně s naší oblíbenou vybíjenou. 

Z Vrdů od paní knihovnice jsme získali plakát - omalovánku, kterou jsme společně vybarvili. Bylo to super, moc nás to bavilo. Procvičili jsme se také v různých stolních hrách a při společném čtení jsme se dozvěděli, kdo jsou to Brumla a Remcík ze stejnojmenné knihy od Juliana Gougha. Také jsme se trochu báli při ukázce z knihy Děsivé historky 2 (Michael Dahl) - potom jsme si povídali, čeho se nejvíce bojíme my. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední únorový týden

V pondělí ve škole probíhala olympiáda, proto ani družina nemohla být pozadu - společně jsme zhodnotili průběh olympiády, pochlubili se diplomy a medailemi a řekli si, které disciplíny nás nejvíce zaujaly. Zahráli jsme si také Kahoot! na téma ZOH 2022 a učili se básničku na čtvrteční masopustní průvod. 

V úterý jsme si povídali o pantomimě, sledovali ukázku s Charlie Chaplinem a poté si vylosovali scénku, kterou jsme pomocí pantomimy ztvárnili. Ve středu jsme upekli koláče, které jsme rozdávali během masopustního průvodu všem, kteří se zájmem sledovali náš masopustní program. 

Čtvrtek byl ve znamení stolních her a stavění domečků z dek a podsedáků. V pátek přišla zase na program pantomima - tentokráte to bylo ztvárnění řemesel, která jsme si vylosovali. Hráli jsme nejdříve každý sám, poté i ve dvojicích. 

Během týdne jsme si společně přečetli ukázku z knihy "S dědečkem na cestách" od Ladislava Špačka - dozvěděli jsme se něco zajímavého o Španělsku a zjistili jsme, kdo je to pan Ladislav Špaček. Každý den jsme po hlavní činnosti trávili v tělocvičně při vybíjené, nebo byli venku, pokud nám to počasí dovolilo. Zvládli jsme dosypat zrní do krmítek okolo školy a také hrát různé stolní hry, kreslit si, společně si povídat a řadu jiných činností. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý únorový týden

Tento týden jsme zahájili jako obvykle komunitním kruhem, kde jsme si řekli, co jsme dělali o víkendu a také to, co se nám ve škole povedlo a nepovedlo a jak to příště udělat lépe. Zahráli jsme si Kahoot! na téma příroda a postavy z pohádek. 

V úterý jsme si povídali o tom, jak vypadal v minulosti oděv - co se nosilo v baroku, rokoku a renesanci a jak oblečení ovlivňovalo život jeho nositelů. No, určitě bychom nechtěli nosit vysoké paruky, v kterých se občas zabydleli nechtění hosté. 

Po prázdninách nás čeká masopust, tak jsme se ve středu s předstihem začali připravovat - už máme hotové jitrnice 😊 Zvládli jsme si povídat i o tradicích masopustu a zahrát si na toto téma Kahoot! 

Ve čtvrtek nás počasí potěšilo, svítilo krásně sluníčko, tak jsme den trávili na školní zahradě, kde jsme hráli fotbal, pin-pong, házeli jsme létajícím talířem a procvičili si matematiku pomocí pecek. 

V pátek jsme se vypravili na procházku a podívali se na obecní hřiště. Téměř každý den jsme čas také trávili v tělocvičně při vybíjené. S prvňáky a třeťáky jsme stavěli domečky z dek, kreslili jsme si a hráli různé stolní hry. Více uvidíte na našich fotografiích

První únorový týden

Tento týden jsme zahájili Kahootem, hádali jsme hlášky z pohádek a filmů a vytvořili nový Kahoot pro ostatní na téma Postavičky z pohádek. 

Povídali jsme si o tom, jak se žilo dříve, třeba před 500 lety a jak to asi mohlo vypadat. No, zjistili jsme, že by se nám to asi moc nelíbilo. A jak žijí lidé na vozíčku? I o tom jsme si povídali a přišli jsme na to, že to asi bez pomoci a dobrých kamarádů nebude moc jednoduché. 

Malovali jsme lední medvědy. Nejdříve jsme se podívali na krátké video, abychom věděli, jak vypadají, a potom jsme se pustili do práce. Medvědi se nám povedli. 

Ve čtvrtek jsme připravili s prvňáky a třeťáky svačinu pro ostatní spolužáky. Všichni jsme si pochutnali na toustech s marmeládou nebo medem a chlebem se slaninou a rajčaty. 

V tělocvičně jsme hráli vybíjenou, florbal a užili si cvičení na opičí dráze. Společně jsme četli a převyprávěli si pohádky, sledovali přírodovědná videa z YouToube a hráli různé stolní hry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Poslední lednový týden

Tento týden jsme trénovali naše smysly - poznávali jsme pomocí nich kamarády. Nejdříve jsme se vzájemně dobře prohlédli, pak zavřeli oči a zkoušeli odpovídat na otázky. Celkem nám to šlo. Pak jsme si povídali a tím zjišťovali co nejvíce informací o kamarádech - pak jsme zase dostali otázky. Nakonec jsme po slepu poznávali, kdo před námi sedí. Rozlišit Šárku s Adélkou byl docela oříšek 😊 Obzvláště, když si Šárka sundala brýle 😊 

V úterý jsme neverbálně mezi sebou komunikovali a zjistili jsme, že neverbálních pokynů umíme celkem dost. Poslouchali jsme Vivaldiho a povídali si o tom, jak jsme se cítili. Nakonec jsme ve skupině pomocí neverbální komunikace ve třech společně nakreslili obrázek na téma "Setkání s mimozemšťanem." O něm jsme si také povídali.

Ve středu jsme malovali ptáčky na krmítku a byli v tělocvičně, ve čtvrtek a pátek jsme byli na procházce a sportovali v tělocvičně - zase zvítězila naše oblíbená vybíjená. Společně jsme si četli pohádky a snažili se je převyprávět. Kreslili jsme, hráli stolní hry, skládali obrázky ze zažehlovacích korálků. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí lednový týden

Tento týden jsme cvičili mozkové závity - luštili jsme osmisměrku, doplňovali popletené písničky a názvy pohádek, prvňáci vyprávěli pohádku podle obrázků, čtvrťáci a páťáci hráli: město, jméno, zvíře, věc, rostlina.

Učili jsme se naslouchat a komunikovat, zjišťovali jsme ze scének, co jsme vlastně o aktérech zjistili a sami jsme také scénky sehráli. 

Vyzdobili jsme chodbu sněhuláky a sněhovými vločkami. Povídali si o tom, že ne všichni lidé musí být hodní, mohou být i nebezpeční. Tak teď trochu víme, jak je můžeme poznat a jak se zachovat, pokud bychom se do takové situace dostali. 

Nezapomněli jsme také na sport - na trošce sněhu jsme řádili na našem mini kopečku a hráli vybíjenou v tělocvičně. Společně si četli, povídali, hráli různé hry a kreslili si. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý lednový týden

Tento týden jsme se pomocí her snažili aktivovat mozkové hemisféry. Hráli jsme Kahoot! a Riskuj ve dvojicích. Skládali ve skupinách pohádku pomocí magnetických obrázků - potom jsme ji vyprávěli kamarádům. "Malovali" jsme pomocí brček ohňostroj - rozfoukávali jsme barvy tak, aby vznikly efekty ohňostroje nad městem. 

Ve středu jsme kromě vybíjené v tělocvičně vytvářeli obrázek se zimním motivem na modré plátno. Pracovali jsme se šablonou, kterou jsme si vytvořili a poté jsme obrázek přenesli na školní zahradu, kde ho paní vychovatelka savovala a on změnil barvu a ukázal nám naše dílo - stali se z nás takto jednoduše kouzelníci 😊 V pátek jsme byli na školní zahradě, někdo hrál fotbal, někdo si stavěl bunkr, ostatní chodili a povídali si mezi sebou a s paní vychovatelkou. 

Během týdne jsme nasypali ptáčkům krmení do krmítek, povídali si o tom, co se nám ve škole líbí a nelíbí, co jsme dělali doma s rodiči. Také jsme si povídali o tom, co dělat, když uvidíme někoho v obchodě krást zboží. Sledovali jsme výuková videa na YouTube - zajímavosti o Zemi a Egyptě. Společně jsme si četli Ježíškův celý rok, kreslili a hráli různé stolní hry - např. Ubongo, Kočka Karla, Piff paff, slovní fotbal a jiné. Více uvidíte na našich fotografiích.

První lednový týden

Tento týden jsme volný čas trávili především venku - byli jsme na procházkách, pozorovali přírodu a uklidili betlém. 

V tělocvičně jsme hráli naši oblíbenou vybíjenou. Povídali jsme si o tom, co jsme dostali pod stromeček a jak jsme trávili vánoční prázdniny. 

Malovali jsme Tři krále a povídali si o nich - na naše díla se můžete podívat na chodbě u hlavního vchodu. Matematiku jsme si procvičili pomocí hry "Take it easy". Zajímalo nás i lidské tělo - povídali jsme si o něm a zajímavé informace jsme našli i v knize Lidské tělo od Albi. 

Z domova jsme si donesli naše nové hry a spolu s kamarády jsme je hned vyzkoušeli. Obzvláště zajímavá byla Matějova hra "Vzhůru nohama", při které jsme měli na očích brýle, díky nim jsme vše viděli obráceně. No, s těmito brýlemi byla doopravdy fuška něco nakreslit. Zjistili jsme, že je jednodušší kreslit poslepu - to nám šlo lépe 😊 

Společně jsme si četli, kreslili a povídali, a hlavně jsme byli rádi, že jsme se po karanténě zase téměř všichni sešli ve škole. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý prosincový týden

Tento týden jsme zahájili pečením v anglickém jazyce, přeložili jsme si recept a pustili se do práce. Každá skupina měla svůj úkol a dohromady jsme upekli "mincie pie" a namíchali anglický punč. Druhý den jsme všichni ochutnali - koláčky byly moc dobré.

Na dveře do chodby jsme vytvořili krásný vánoční stromeček plný ozdobiček, kterého jste si už určitě všichni všimli 😊 Nakreslili jsme vánoční přání a vybarvovali omalovánky. Společně jsme četli vánoční příběhy a hráli různé stolní hry. 

S interaktivní knihou Albi - Moje tělo jsme prozkoumali naše těla a zjistili, kde máme kterou kost, orgán a jak vypadají a co to naše tělo vlastně umí. 

Také jsme nezapomněli na oblíbenou vybíjenou, stavění ze stavebnice Seva, kreslení, sledování videí "S Jakubem na rybách", "Pat a Mat" a dokumentu o krokodýlech. Soutěžili jsme proti sobě holky a kluci v tom, kdo napíše nejvíce slov k zadaným tématům za 2 minuty. Vyhrála děvčata, kluci se mají ještě co učit 😊 Prostě jsme si pobyt ve školní družině náležitě užili. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První prosincový týden

Tento týden jsme v družině hráli Kahoot! - zdokonalili jsme se hlavně v přírodě a pohádkách. Soutěžili jsme nejenom jako jednotlivci, ale i skupiny, někdy nás technika zklamala a my díky tomu i prohráli. To nás sice mrzelo, ale od další hry nás to neodradilo. 

Stavěli jsme ze stavebnice Seva i Lego. Vznikl tak velký objekt zoologické zahrady. Podívali jsme se také na obecní hřiště, kde jsme využili hlavně prolézačky. 

Ve čtvrtek jsme byli všichni na školním výletě v Kutné Hoře a v Čáslavi - navštívili jsme knihovnu a muzeum. 

Počasí nám přálo - napadl sníh, proto jsme na školní zahradě postavili sněhuláka, koulovali se a jezdili na lopatě z našeho malého kopečku. Sníh jsme si náležitě užili. 

V tělocvičně jsme hráli vybíjenou, skládali jsme obrázky ze zažehlovacích korálků, společně si četli, kreslili a hráli si. Více uvidíte na našich fotografiích.

Přelom listopadu a prosince

V pondělí jsme nainstalovali poblíž kostela náš betlém, který jsme vytvořili ve školní družině. Už jste ho určitě viděli 😊 

Příroda nás obdařila sněhem, tak jsme si ho náležitě užili a jezdili na lopatách z našeho mini kopečku na zahradě, stavěli sněhuláky a došlo i na mokrou koulovačku. 

O víkendu nás čeká mikulášská nadílka, proto i my jsme vyráběli Mikuláše, čerta a anděla a povídali si o tomto svátku. 

Ve čtvrtek jsme zkoumali přírodu pod mikroskopem - viděli jsme listy některých květin, ale i jejich květy (ještě se daly najít na školní zahradě), zajímavá byla i špinavá voda z kaluže a roztátý sníh, plíseň z chleba nebo jablka, list tlustice a jiné zajímavé přírodniny. 

V pátek jsme se vypravili na obecní hřiště a užili si prolézačky. Celý týden jsme si hráli, povídali, společně četli adventní povídky a vyzdobili okna družiny. Více uvidíte na našich fotografiích.

Poslední listopadový týden

Tento týden jsme dokončili betlém - krásně jsme se přitom nabarvili od kříd 😊 Byli jsme venku na procházce, pozorovali změny v přírodě a poznávali stromy bez listí. Celkem nám to šlo. 

Vyráběli jsme také anděla a stromeček z papíru a vlny, hráli Kahoot! a hlavně jsme zkoumali svět ukrytý mezi sklíčky pod mikroskopem. Dočetli jsme Lili Větroplašku a začali číst novou knihu "Kamarádi z Medového lesa", kreslili si, hráli různé stolní hry a povídali si spolu.

Čas jsme trávili také v tělocvičně při vybíjené. Hlavně jsme se dobře bavili, což uvidíte na našich fotografiích.

Třetí týden v listopadu

Tento týden jsme ve školní družině tiskli první listy kalendáře z matric vytvořených během minulého týdne, balili výrobky na vánoční jarmark a pekli linecké cukroví, které jsme zvládli i promazat, aby bylo na jarmark pěkně měkké. 

Sledovali jsme vzdělávací videa na YouTube, společně četli Lili Větroplašku, povídali si a hráli různé stolní hry. Nezaháleli jsme ani v tělocvičně - vybíjená je naší oblíbenou hrou. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhý týden v listopadu

Tento týden jsme ve školní družině vyráběli ježky z papíru spolu s předškoláky, kteří naši školu navštívili v pondělí a strávili s námi celý den. 

Připravovali jsme první stránku kalendáře - vytvořili jsme matrice k tisku. Připomněli si svátek sv. Martina, podívali se na video s pověstí o tomto světci a nakreslili sv. Martina jako vojáka na koni i biskupa. Na naše obrázky se můžete podívat na chodbě školy. 

Čas jsme trávili venku i v tělocvičně - hráli jsme vybíjenou, florbal, pohybové hry: čáp ztratil čepičku; přijela babička z Číny; cukr, káva, limonáda a jiné, tancovali jsme podle YouTube a dobře se při tom bavili. 

Povídali jsme si o tom, co se nám ve škole líbí a nelíbí, jak se nám daří, společně si četli a sledovali zajímavá výuková videa z YouTube. Nezahálely ani stolní hry, fotbálek a air hokej. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Začátek listopadu


Tento týden jsme hlavně připravovali výrobky pro vánoční jarmark a trávili volný čas v tělocvičně. 

Společně jsme četli, povídali si, hráli stolní hry, air hokej, stolní fotbálek. Dokonce u nás v družině i sněžilo - teď, v listopadu 😊 Koule se přece dají udělat i z papíru a bitka může začít. A všichni zúčastnění si ji náležitě užili.

Více můžete vidět na našich fotografiích.

Konec října

Týden a kousek jsme v družině především vyráběli na nadcházející halloweenskou oslavu - dýňové leporelo se strašidelným příběhem, lucerny, pavouky na ozdobu stolů - buď z papíru nebo jsme je ušili ze silonek.

Zúčastnili jsme se soutěže "Nový skřítek" časopisu "Ahoj divočino", který odebíráme ve škole. Zaslali jsme skřítky, které jsme si sami vymysleli - inspirovali jsme se různými květinami nebo dřevinami. Každý skřítek má u sebe svůj vlastní příběh, který jsme si vymysleli. 

Začali jsme malovat betlém na dřevotřískové desky - hotový ho uvidíte během adventu. Kreslili jsme kamaráda - no, ne vždy jen kamaráda, paní učitelky také mají od nás dost obrázků 😊 Portréty se jim moc líbily. 

Společně jsme si povídali o tom, co se nám ve škole líbí a nelíbí, co se nám povedlo nebo nepovedlo, co bychom mohli změnit a jak se máme chovat. 

Stále skládáme ze zažehlovacích korálků různé obrázky - to je naše nejoblíbenější činnost. Společně čteme Lili Větroplachovou, snažíme se vždy převyprávět příběh z minulého dne - ne vždy jsou všichni v družině, když se čte. 

Čas také trávíme v tělocvičně nebo venku, kde hrajeme různé hry - florbal, pinponk, fotbal, vybíjenou nebo skáčeme na míčích. Ve třídě to jsou stolní hry, air hokej nebo fotbálek. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý týden v říjnu

Tento týden jsme hráli v prostorách školní družiny různé stolní hry, společně četli pohádku Šternberk a nové příběhy Lili Větřoplašky, tvořili z papíru, kreslili, vytvářeli obrázky ze zažehlovacích korálků, společně si povídali, sledovali epizodu ze seriálu Byl jednou jeden život - Zrození. Chodili jsme také ven, kde jsme "tunili" náš bunkr a hráli různé hry.

Hned v pondělí tu s námi celý den byli předškoláci, kteří se seznámili se školní družinou a vyzkoušeli si tak, jaké to je být školákem.  

Více můžete vidět na našich fotografiích.

První říjnový týden

Tento týden byl ve znamení přírody, malování a hraní různých her. Povídali jsme si o přírodě na podzim, názorně jsme si vše ukázali, prozkoumali jsme jednotlivé listy i plody, povídali si o nich a vyzkoušeli jsme si pomocí hry Riskuj! na počítači, co vše si pamatujeme. 

Malovali jsme další listy stromů do kalendáře a vyrobili si krásného ježka - už jste ho mohli vidět, přinesli jsme si ho domů. 

Začali jsme číst novou knihu "Lili Větroplaška" - vypráví o dívce, která rozumí zvířatům a může s nimi mluvit, když se usměje, každá květina rozkvete. Zároveň také čteme Pohádky Boženy Němcové. 

Na zahradě jsme hráli různé hry - fotbal, pinponk, petanque, líný tenis, skákali na míčích a povídali si. Více uvidíte na našich fotografiích.

Poslední zářijový týden

Na začátku týdne jsme kreslili zvířata, protože v pondělí 4. října bude Světový den zvířat. Tento den má svátek sv. František z Assisi - ochránce a patron zvířat. 

Ve středu jsme s nadšením instalovali obrázky, které jsme vytvořili my a děti z mateřské školy, za vydatné pomoci pana Šenka - ještě jednou děkujeme. Od čtvrtka si mohou výstavu Jablíčkování v Sadech Bílé Podolí prohlédnout všichni, kteří mají zájem. 

Stále pracujeme na kalendáři na rok 2022, proto jsme s nadšením malovali další jeho stránky.  

Čas jsme také trávili na školní zahradě a hřišti, kde jsme hráli míčové hry, líný tenis, pétanque a stolní hry pod pergolou. Samozřejmě jsme nezaháleli a zdokonalovali náš bunkr - už se tam vejdeme čtyři - super. 

Dočetli jsme knihu Johana s dlouhýma nohama a začali číst novou - Pohádky Boženy Němcové. Také jsme si promítali pohádku Koblížek na vandru na staré promítačce - bylo to zajímavé, ale přece jen, nová technika je nová technika. 😊

Rozloučili jsme se s paní učitelkou Andreou, která s námi ve středu byla naposledy ve školní družině. Přejeme jí, aby se jí v nové práci líbilo.

Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí týden v září

Tento týden jsme si vyzkoušeli, jaké to je malovat do pěny na holení barevnými tušemi a jaká krásná díla z ní mohou vznikat - bylo to pro nás dobrodružství. Prošli jsme se v okolí školy, abychom se dobře seznámili se zajímavými místy v obci - vyzkoušeli jsme si, jaké to bylo sedět s rukama i nohama uvězněnými v mučidlech 😊 Pracovali jsme s interaktivní knihou Česká republika od Albi, tabletem a atlasem - povídali si o České republice, kreslili její státní symboly a mapu. Dočetli jsme knihu Rákosníček a jeho rybník a začali číst novou - Johana s dlouhýma nohama. Hráli různé hry nejen v družině, ale i na hřišti nebo školní zahradě. Jak se nám dařilo můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý týden v září

Tento týden jsme pořádali turnaj ve hře Labyrinth - měli jsme k dispozici Českou republiku i Tajemnici labyrinthu - hru zvládli i úplní začátečníci a my tak výborně potrápili představivost. Zjistit, jak se herní plán posune, když tam vložím jednu hrací destičku není jen tak jednoduché. 

Povídali jsme si také o šikaně, co to je, jak ji poznat a předcházet jí. Nejen díky tomu jsme zjistili, že nejdůležitější je kamarádství a pomoc druhému. 

Společně jsme si zopakovali dopravní značky a dopravní prostředky, řekli jsme si o tom, jak se chovat na silnici nejen jako chodec, ale i jako cyklista. 

Zahájili jsme naši družinovou hru - Letem světem. Ve skupinách jsme psali vše, na co jsme si vzpomněli, co se týkalo moře - kdo v něm žije, jaká je tam voda... Pak naším úkolem ve skupině bylo nakreslit společný obrázek moře nedominantní rukou - nejdříve jsme si mysleli, že to nezvládneme, ale jsme šikovní a obrázek byl na světě. Čekal nás ještě poslední úkol - vytvořit živý obraz. Vůbec jsme netušili, co to znamená, ale zvládli jsme to na výbornou. Když si dobře prohlédnete naše fotografie, tak určitě snadno uhádnete, že jsme vytvořili sluníčko, loďku a rybu (to je taková nápověda, kdyby to někdo přece jenom nepoznal).

Výtvarnou činností jsme se zabývali i jiný den - malovali jsme stromy pomocí obtisků bublinkové fólie a prsty tam domalovali jablíčka. 

Společně jsme si četli knihu Rákosníček a rybník, sledovali jeho příběhy na interaktivní tabuli, povídali si o Rákosníčkových dobrodružstvích a také jsme o něm a jeho rybníku nakreslili spoustu obrázků. 

Celý týden jsme hráli různé stolní a karetní hry, stolní fotbal a air hokej, skládali obrázky ze zažehlovacích korálků a užili si společně strávený čas ve školní družině. Podívejte se na naše fotografie a uvidíte, jak se nám zde daří.

Začátek září 2021

Naše školní družina má nový vzhled. Máme nový fotbálek a air hokej, který je hojně využívaný. Dále pak interaktivní tabuli, díky které můžeme sledovat pohádky, různá naučná videa a tím pádem se něco nového dozvědět, nebo tančit a cvičit s youtube. Před tabulí je koberec, kde si často a rádi spolu povídáme.

Už jsme byli sedm dní ve školní družině, počasí nám celou dobu přálo, proto jsme trávili odpoledne na školní zahradě a hřišti. Hráli jsme různé hry - fotbal, vybíjenou, místa si vymění, kohoutí zápasy, na mrkanou (tu jsme tedy přejmenovali na pán a jeho pes 😊) a také jsme soutěžili v družstvech. Venku jsme hráli různé stolní hry - Pif, paf a Labyrinth. Ve třídě Kočku Karlu a jiné stolní hry, skládali jsme obrázky ze zažehlovacích korálků a četli společně knihu Rákosníček a rybník. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Poslední červnové dny

V pondělí jsme si vyhodnotili družinovou hru "Cesta kolem světa", kdy každý z žáků měl svůj cestovatelský deník, který pravidelně nebo nepravidelně vyplňoval během celého školního roku a tím zaznamenával jednou měsíčně svoje výlety (nutno říci, že tento školní rok cestování moc nepřál vzhledem k situaci v republice) a získával za odměnu samolepky glóbusů = bodů. Nejpilnější cestovatelé byli odměněni vodními pistolemi, které určitě v období prázdnin nebudou zahálet.

Během posledních dnů jsme si hodně povídali o tom, co nás čeká o prázdninách, kam se kdo chystá, co bychom chtěli nebo nechtěli zažít, hráli jsme různé hry, koupali se v bazénu a hlavě se těšili na PRÁZDNINY. Podívejte se na naše fotografie a uvidíte, že jsme si poslední dny pěkně užili.

Všem vám přejeme krásné prázdniny plné sluníčka a nádherných zážitků. Páťákům hodně úspěchů a kamarádů v nové škole, ať se vám tam líbí. S ostatními se těšíme na viděnou po prázdninách. Tak AHOJ a dávejte na sebe pozor!

Čtvrtý týden v červnu

Poslední týden v družině si s námi počasí pěkně hrálo. Chvíli bylo hezky, chvíli pršelo, i přesto jsme se zvládli koupat, hrát nejen míčové hry, povídat si, procvičovat svoji paměť, kreslit, číst další příběhy loupežníka Rumcajse a jeho rodiny a řadu dalších činností.

V úterý jsme pro předškoláky připravili pohádkové odpoledne, fotografie jste už mohli vidět na FB, ale i v družině nějaké vznikly, tak zde můžete předškoláky vidět při malbě pohádkové postavy.

Blíží se konec školního roku, tak jsme také potřebovali trochu družinu uklidit, vytřídit hračky a vrátit některé na své místo. Všem pomáhajícím ještě jednou moc děkujeme. Fotografie z našich činností můžete vidět zde.

Třetí týden v červnu

Tento týden bylo velké teplo, proto jsme hodně času trávili venku na školní zahradě. Shrabali jsme suchou trávu, kterou teď využíváme na stavbu našich bunkrů a zvelebení naší stavby na kopci. Dočetli jsme knihu Krysáci a začali číst Rumcajsovu loupežnickou knížku, hráli šibenici a různé stolní hry.

V úterý odpoledne jsme v družině nebyli, to jsme si užívali výlet do zoologické zahrady.

Ve středu kromě hrabání zahrady jsme soutěžili v družstvech - snažili jsme se dopravit vodu z místa A do místa B. Dobře jsme se bavili a zároveň se ochladili - to je vidět i na našich fotografiích. Někteří během soutěžení změnili oblečení - tedy spíše se ho zbavili 😊

Ve čtvrtek jsme si nad obrázky povídali o tom, jak se chovat na silnici nebo u vody. Kdo dělá něco, co se nemá, jaké nebezpečí nám hrozí nejen na silnici, ale i u vody a jak těmto situacím předcházet a co dělat, když nastanou.

V pátek došlo i na bazén, který se ani nestačil ze čtvrtka ohřát, ale to nám nevadilo, voda nás příjemně osvěžila při tak velikém teplu a my si to náramně užili.

Druhý týden v červnu

Tento týden jsme hodně pobývali na školní zahradě, povídali si, hráli různé hry, sportovali a pekli. 

Ochutnali jsme vlastnoručně upečené muffiny s třešněmi, zkoušeli kreslit poslepu, hráli vybíjenou, vyplňovali pracovní listy, vyráběli "kolotoč" z papírových proužků, hráli hry na rozvoj slovní zásoby, různé stolní hry a společně pokračovali ve čtení dalších příběhů našich krysáků - Hodana a Huberta. Na školní zahradě jsme zase zdokonalovali naši stavbu na kopci. 

Více uvidíte na našich fotografiích.

První týden v červnu

Hned v pondělí jsme pekli mini donuty. Nejdříve jsme přeložili recept z AJ, pak jsme připravili těsto, nechali nakynout, vyváleli a vykrájeli donuty. Hlídali troubu, aby se dobře upekly a nakonec ozdobili čokoládovou polevou.

V úterý jsme si povídali o nezvyklých situacích, do kterých se můžeme dostat a také, jak bychom je mohli řešit, co bychom mohli jako žáci udělat.

Ve středu jsme sportovali na školním hřišti. Než jsme tam odešli, vyhlásili jsme si výsledky soutěže Knihovny Vrdy "Můj knižní hrdina" - ocenění získal Michal Musílek - gratulujeme, všechny děti dostaly sladkou odměnu.

Ve čtvrtek jsme si povídali o létě a vyplňovali pracovní listy a zároveň trénovali svůj mozek - snažili jsme se vyluštit různé hádanky, rébusy a úkoly. V pátek jsme pozorovali přírodu cestou k lesu.

Celý týden jsme hráli různé stolní hry, povídali si, kreslili a dobře se bavili. Více z našich činností můžete vidět na našich fotografiích.


Poslední květnový týden

Naši knižní krysáci - Hodan s Hubertem a jejich kamarádi získali nový domov. V knize žijí na smetišti ve Vizovicích, my jsme jim ale vytvořili pořádnou vesnici i s rybníkem a řadou domů pro jejich kamarády. Dokonce se mohou prohánět po ulicích i dvěma auty. Samozřejmě jsme si nezapomněli přečíst jejich další příběhy.

Rozrostla se také naše šnečí "farma" - přemisťování šneků po školní zahradě nás baví, jak to baví šneky jsme se raději neptali 😊

Kreslili jsme obrázek do soutěže "Můj knižní hrdina", kterou vyhlásila Knihovna Vrdy. Teď jen čekáme, jak se budou naše obrázky líbit - nám se líbily, a to je hlavní.

Celý týden jsme se věnovali nejen hrám, pobývali jsme na školní zahradě, stavěli z modelíny a zažehlovacích korálků obrázky, vyplňovali pracovní listy, hráli Kahoot! Více můžete vidět na našich fotografiích.

Třetí květnový týden

Tento týden jsme se hned v pondělí pustili do výtvarné tvorby a vznikla rozkvetlá louka ze všech našich děl. Ta můžete vidět na chodbě školy.

Také jsme luštili, hledali rozdíly, zkoušeli, jak je to s naší pamětí. Tvořili jsme obrázky ze zažehlovacích korálků. Společně si četli další příběhy krysáků Hodana a Huberta, kreslili si, hráli stolní hry a pracovali s modelínou.

Ve středu jsme si zopakovali hodiny - no, najít na zahradě hodiny, správně slovy zapsat jaký ukazují čas, jaké je u nich písmeno a číslo, to byl někdy hodně zapeklitý úkol. A to ještě nebylo vše, pak jsme je museli správně seřadit od 0 do 12 a vyluštit díky tomu tajenku. Ne všem se to podařilo, ale aspoň jsme si zopakovali čas a tím pádem pro nás byla písemka z prvouky brnkačka.

Ve středu se na nás byli podívat bývalí spolužáci - Lenka, Michal a Honza, s nimi jsme si zahráli vybíjenou. Musím říct, i když počasí nám moc nepřálo, bylo to bezva. Když pršelo - rychle pod pergolu, sotva se ukázalo sluníčko - rychle hrát. 😊

Jsou zde i fotografie z výtvarné výchovy, kdy jsme malovali pomocí nohy, byla to zajímavá zkušenost.

Zjistili jsme také, že Retro hry pro nás nejsou žádná neznámá - dokonce je často hrajeme. Takové rybičky, mlsná koza, vadí - nevadí (my to hrajeme jako otázka - úkol), čáp ztratil čepičku a jiné. Tentokráte jsme si zkusili školku s míčem a švihadlem a také dovednost skákání přes gumu - dali jsme to. Jsme prostě šikovní. Jak jsme se bavili v družině můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý květnový týden

Tento týden jsme díky krásnému počasí byli v pondělí a úterý venku, hráli si na hřišti, školní zahradě a o něčem si stále povídali s kamarády. Díky tomu se zvětšil a prohloubil náš "domeček" vyhloubený v malém kopečku na zahradě - už k němu vedou i schody z cihel - prostě, jsou z nás stavitelé.

Vyráběli jsme žirafy, povídali si o čase a hodinách - vyplňovali na toto téma pracovní listy a učili se určit správný čas a nastavit ho na hodinách. Pekli jsme koláč s jablky a také jsme ho zvládli hned po upečení sníst - MŇAM, byl moc dobrý.

Stavěli jsme z Lega, vytvářeli obrázky ze zažehlovacích korálků, společně si četli další příběhy z knihy "Krysáci", hráli jsme stolní hry - Labyrinth, vlajky, Rummy a jiné, také jsme si kreslili a povídali si. Jak se nám tento týden dařilo můžete vidět na našich fotografiích.

První květnový týden

První týden v květnu jsme si hned v pondělí upekli něco dobrého na zub - košíčky s jablkovou náplní. Práce nám šla pěkně od ruky a výsledek stál za to. Co jsme nezvládli upéct v pondělí, dokončili jsme v úterý a pochutnali si na výborném výsledku.

Při teplém počasí, kterého tento týden moc nebylo, jsme byli venku, kde jsme stavěli domečky, povídali si a hráli různé hry. Společně jsme pokračovali ve čtení příběhů našich krysáků - Hodana s Hubertem a jejich kamarádů. Kreslili si, stavěli z Lega a Sevy, hráli stolní fotbálek a různé stolní hry, podle obrázků vyprávěli známé pohádky - no, někdy jsme měli pocit, že je vůbec neznáme.

V pátek jsme si povídali o vesmíru a planetách sluneční soustavy, sledovali o tom video a díky získaným informacím jsme zvládli vyplnit pracovní listy. Pokud jsme přece jen něco nevěděli, tak jsme mohli použít i jiné informační zdroje - encyklopedie, tablet nebo (než nám to došlo 😊) i kamarády, kteří už měli práci hotovou. To znamenalo přečíst si otázku, kterou nevím, zapamatovat si ji, běžet za kamarádem, zeptat se, zapamatovat si odpověď, dojít k lavici a zapsat odpověď do pracovního listu. Někdy to byla pěkná dřina.

Také jsme vyráběli přáníčko pro maminky ke dni matek, který je zrovna dnes - druhou květnovou neděli. Určitě se maminkám bude líbit. Podívejte se na naše fotografie a uvidíte, jak dobře jsme se celý týden bavili.

Konec dubna

Tento týden nám počasí přálo, proto jsme pobývali téměř každý den venku, kde jsme si hráli, povídali a ve čtvrtek spolu s dětmi z kroužku vyráběli veliké bubliny. Luštili jsme křížovky, osmisměrky, opakovali znalosti z přírody pomocí hry Kahoot! a hry Riskuj!, společně četli Krysáky, hráli stolní hry, stavěli ze stavebnic a dobře jsme se bavili.

Připojili jsme se se školní družinou k výtvarné výzvě DDM Čáslav "Obrázek pro radost". Naši žáci nakreslili obrázky, které byly v prvním květnovém týdnu vyvěšeny na plot před nemocnicí v Čáslavi jako poděkování všem zdravotníkům za jejich vysoké nasazení v boji s covidem. Děti se do obrázků pustily s velkým nadšením a nasazením.

V pátek se nám to v družině hemžilo samými čaroději a čarodějnicemi, sami uvidíte na našich fotografiích.

Začátek dubna

Už jsme zase všichni ve škole, hurá. Hned v pondělí jsme si v družině zahráli Kahoot! a připravili výborné anglické "palačinky" - pancakes. Nejdříve jsme shlédli video s instrukcemi - samozřejmě v anglickém jazyce. Společně jsme ho přeložili a mohli jsme začít připravovat těsto. Zvlášť pracovali chlapci a dívky. Těsto se povedlo, protože jsme z něj usmažili výborné palačinky, ty jsme namazali výbornou jahodovou marmeládou od Šenků - mňam.

Pěkné počasí nás vylákalo na zahradu, kde jsme si nejen hráli, ale také pořádali závody v létání vlaštovek, které jsme si předtím sami složili.

Další dny jsme si povídali o zvířatech, tvořili pojmovou mapu, vyplňovali pracovní listy a vytvářeli o nich malou knížečku. Hráli jsme také různé stolní hry - nejvíce Labyrinth, didaktické hry Zvířata a Lidské tělo, Rummy a Grabollo. Skládali jsme ze zažehlovacích korálků obrázky, povídali si, stavěli ze stavebnice domečky a dopravní prostředky, společně si četli, a hlavně si užívali to, že zase můžeme být spolu s kamarády. Více uvidíte na našich fotografiích.


Únor

V únoru se počasí pěkně střídalo - na začátku února jsme se dočkali pořádné zimy i s velkým množstvím sněhu. Náležitě jsme si ho užili. A na konci nám příroda ukázala rozkvetlé sněženky, bledule, sedmikrásky, příjemné teploty a teplé sluneční paprsky.

Pobyt v družině jsme si zpříjemnili tvořením - vyrobili jsme ptáčky na zavěšení na větvičku, zajíce a kohouty z odpadových materiálů. Užili jsme si turnaj ve hře Labyrinth. Pracovali jsme s váhou a zjistili, kolik třeba váží velký hrneček nebo třešňový kompot. Stavěli ze Sevy a Lega, skládali obrázky ze zažehlovacích korálků, hráli různé stolní hry, fotbálek, kulečník a hokej, tvořili z modelíny. Díky mrazu, mohly přes noc vzniknout i ozdoby z ledu a přírodnin.

Dozvěděli jsme se, jak se přesunul kostel ve městě Most - to nás teda zaujalo. A taky to, jak to teď v okolí tohoto kostela vypadá. Povídali si o rodině, vztazích v rodině, o pohádkách a masopustu a svoje znalosti ověřili pomocí testu a tabletu v aplikaci Kahoot!

Přečetli jsme knihu Káťa a Škubánek zase spolu. Teď už víme, jak vypadalo jejich setkání s mimozemšťanem, natáčení filmu a také jak dopadli, když je kocour Luciáš přelstil v kartách a oni přišli o dům. Některé jejich příběhy byly pro nás poučné. Více uvidíte na našich fotografiích.

Poslední lednový týden

Tento týden se počasí dost střídalo, jeden den svítilo sluníčko, po sněhu ani vidu ani slechu a najednou druhý den nasněženo... 

Chodili jsme často ven, hráli fotbal, stavěli sněhuláka, jezdili po kopci, házeli sněhovou koulí na cíl, koulovali se a díky sněhu jsme zjistili, jak zajímavé jsou naše podrážky bot. Všichni jsme si je se zájmem prohlédli. 

Škoda, že už jsme dočetli knihu o Emilových skopičinách - moc se nám líbila, hlavně ty jeho skopičiny. Nezahálely ani naše ruce - vyráběli jsme sněhuláky z papíru, malovali do sněhu potravinářskými barvami a zimu temperami na papír, stavěli z magnetické stavebnice. Zaměstnali jsme také náš mozek a zdokonalovali naši paměť při mozkohrátkách. Více uvidíte na našich fotografiích.

Třetí lednový týden

V tomto týdnu jsme si povídali o tom, jak zvířátka tráví zimu a i díky tomu vznikla z papíru zajímavá krmítka s ptáčkem. Další povídání bylo o zdravé výživě a na svět přišla potravinová pyramida. 

Také jsme se dozvěděli o nových skopičinách našeho knižního kamaráda Emila. Nenechali jsme zahálet i naše stolní hry a stavebnice. 

Venku byly poslední zbytky sněhu, proto jsme je náležitě využili - sjezd po našem malém kopečku a ještě sněhová bitva. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Druhý lednový týden

V tomto týdnu jsme vyzdobili chodbu ve vchodu do školy - vyrobili jsme krásné sněhuláky - když už to nešlo venku ze sněhu, tak jsme vzali papír, nůžky a pastelky a pustili jsme se do tvorby. U tvorby z papíru jsme zůstali i další den a vytvořili jsme si papírovou loutku s pohyblivými končetinami. To se nám moc líbilo, jak je patrné i z fotografií. 

Společně jsme začali číst novou knihu od spisovatelky Astrid Lingrenové "Emilovy skopičiny" - to byste nevěřili, co takový malý kluk dokáže provádět. Jeho příběhy jsme i ilustrovali. 

Hráli jsme také naši oblíbenou stolní hru Labyrinth, Grabolo, kvarteto a jiné stolní hry. Často jsme pobývali venku na zahradě, kde jsme jezdili z malého kopečku, na kterém už moc sněhu nebylo, ale my přece museli využít i ten zbytek sněhu... Bohužel podle toho také vypadalo naše oblečení.

První lednový týden

V družině je nás sice méně, kamarádi ze čtvrté a páté třídy nám chybí, ale to neznamená, že si pobyt v ní méně užíváme. 

Celý týden jsme si povídali o tom, co jsme dělali o prázdninách, jaké jsme dostali dárky od Ježíška a kdo byli a jsou Tři králové.   

Společně jsme pokračovali ve čtení knihy "Dobrodružství s dinosaury", kreslíme, hledáme rozdíly, trénujeme naši paměť, jemnou motoriku a hrajeme hry.  

Hry - ty nové ze školní družiny, ale i ty, které si přineseme z domova. Nejvíce nás baví "Labyrinth", vyzkoušeli jsme hru "Dlouhý, Široký a Bystrozraký" (je to hrůza čekat, až na kostce padne jednička, když jste už kousíček před cílem a vítězství máte nadosah, zadařilo se až po 10 kolech... své o tom ví Máťa, první místo ho minulo a nejen to). Takové závody v "Kloboučku, hop" byly doopravdy zajímavé - zjistili jsme, že tre-

fit se dá úplně jinam, než jen do kolečka s body... strop, květina na okně, kamarád... A nakonec kluky porazila Adélka - asi lepší strategie nebo co. Musíme trénovat, nedá se nic dělat.

Vzhledem k tomu, že počasí bylo zimní - tak jsme si užívali pobyt na školní zahradě vrchovatou měrou. Ještě, že je tu náš malý kopeček, stačí vybudovat skokánek a jak nám to z kopce krásně jede - jen naše oblečení dostává zabrat. Zvládli jsme i sněhuláka a koulovanou.

Více uvidíte na našich fotografiích.

Konec prosince

Nejdůležitějším úkolem ve školní družině bylo čas strávený zde si užít. A to se nám povedlo. 

Zvládli jsme si vytvořit krásný balicí papír pomocí houbičky na nádobí technikou tupováním barvou. Naše krabičky na dárky se nám také moc povedly. 

Při práci s tabletem na téma "Různí, a přece stejní" jsme se dozvěděli nové informace o našich sousedních státech a lidech, kteří zde žijí. Díky tématu "Zima" jsme si zopakovali, kdy je den zimního slunovratu, kteří ptáci odlétají do teplých krajin, jak se starat o zvířátka v zimě a řadu jiných informací. 

Zopakovali jsme si, jak vypadá naše tělo - pracovali jsme ve skupinách. Jedna popisovala tělo, druhá orgány a třetí kosti. Užili jsme si u toho hodně legrace. 

Povídali jsme si o Vánocích a to nejen českých, ale také anglických - nejen česky, ale i anglicky. Svoje znalosti jsme si ověřili pomocí herní vzdělávací platformy Kahoot!

Chodili jsme na procházky, na školní zahradu a hřiště, hráli stolní hry, povídali si, četli a skládali obrázky ze zažehlovacích korálků. Těšili jsme se na Vánoce. Více se dozvíte z našich fotografií. 

Začátek prosince

Hurá, už jsme všichni - do školy i družiny s námi chodí i čtvrťáci a páťáci. Počasí nám přálo, proto jsme trávili velkou část dne na školní zahradě. Nejdůležitější bylo vybudovat různé domky na našem malém kopečku (když už nebyl sníh). Den, kdy nasněžilo jsme využívali hlavně ke koulovačce a ježdění na "lopatě". 

Ve středu a pátek se z nás stali přírodovědci, odlévali jsme na poli stopy zvířat, které jsme našli v pondělí na procházce. V pátek jsme je vyzvedli, očistili a napsali povídání o zvířatech, kterým patřily.

Další týden ve středu někteří z nás vytvořili vločky na výzdobu oken školy a druzí ušili andílky.

Hlavně jsme si v družině užívali společně strávený čas povídáním, skládáním korálků, luštěním kvízů a jinými činnostmi, které můžete vidět na našich fotografiích.

Listopad

A je to tady. Konečně. Je 18. listopadu a my můžeme jít do školy - hurá. Jsme rádi, že se můžeme vidět. Sice musíme všude chodit v rouškách, ale to nevadí, hlavně, že vidíme svoje kamarády. Stále něco povídáme, je to tady jako v úle.

A co jsme tedy v družině dělali? Hlavně si hráli, povídali si o tom, co jsme dělali doma, jak se nám líbila on-line výuka. Jestli je lepší chodit do školy a vidět se s kamarády, nebo být doma a učit se tam. Takže, co jsme vlastně v té družině dělali? Pracovali jsme s mapou - určovali jsme světové strany, hledali moře, nížiny i vysočiny. Vyzkoušeli nové hry: Tantrix, BrainBox Abeceda, Slož slovo a samozřejmě hráli i ty známé: Bobří bandu, kvarteto, pexeso, Rummy, Dobble, Tik tak bum a další. Největším naším favoritem byl stolní fotbálek. Hráli jsme také Riskuj na PC a AZ kvíz. Chodili jsme na procházky a pobývali na školním hřišti. Také jsme si vyzkoušeli šití na šicím stroji - tedy, jen někteří, kteří měli zájem. Více se dozvíte z našich fotografií.

Školákův den

Dne 12. října k nám do školy a školní družiny přišla na návštěvu pětice předškoláků - Kubík, Jiřík, Zdenda, Emička a Nikolka. Seznámili se s prostředím školní družiny a pro ně novými hračkami.

Společně se školáky zvládli na výbornou upéct skořicové šneky. Při čekání na jejich upečení si zahráli pexeso, postavili obrázky z dřevěné stavebnice a prozkoumali zákoutí školní družiny. Více uvidíte na našich fotografiích.

Den ve školní družině zakončili sportováním na školní zahradě. Už se těšíme na další setkání s nimi. :-) 

První polovina října

V tomto období jsme kreslili srdíčka podle malíře Mondriana, stříhali a lepili srdíčka z barevného papíru, stříhali je také z látky (budeme ještě šít) a též je vytvářeli z papírové hmoty - teď musí ještě uschnout. Prostě takové srdíčkové období...

Při práci s tabletem jsme hledali informace z přírody - stromy a plody na podzim, vyplňovali pracovní listy a hráli didaktickou hru.

Pekli jsme svět - z listového těsta jsme se pokusili upéct světadíly. Škoda jen, že se nám nepodařilo nafotit celou mapu světa. Kdo měl upečeno, odcházel a světadíl, který si upekl, si bral s sebou... tak třeba někdy příště. Světadíly se nám povedly.

Vyráběli jsme také draky a strašáka na výzdobu školy. Už máme pěkně vyzdobenou chodbu.

Také jsme si procvičovali mozkové závity - během mozkohrátek jsme hledali cestu z labyrintu, porovnávali myšky a hledali stejnou kamarádku. Zapamatovali jsme si všech 12 obrázků a dokázali určit i jejich pořadí.

Společně jsme četli, poslouchali pohádku, hráli stolní hry, fotbálek, hokej i kulečník, stavěli ze stavebnice, byli v tělocvičně a procvičili svá těla. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhá polovina září

Co nového jsme dělali? "Cestovali" jsme - dozvěděli jsme se, jak vypadá mapa světa, co je to globus, kde leží který světadíl, jak jsou zakreslené vysočiny a jak nížiny, hledali jsme v mapách a nové informace si zakreslili a zapsali do pracovních listů, které vkládáme do Cestovatelského deníku. Při práci jsme využívali nejen mapy, knihy, učebnici prvouky, ale také tablety.

Také jsme tvořili - stříhali, lepili, kreslili, malovali, pracovali s přírodním materiálem a vlnou.

A samozřejmě jsme si hráli a sportovali - venku i uvnitř. V tělocvičně a na školním hřišti hráli různé pohybové hry a naši nejoblíbenější vybíjenou. Stavěli pro zvířátka úkryty, objevili na zahradě žábu a trhali lískové oříšky.

V rámci odpočinkových činností jsme si četli, hledali odpověď na hádanky, luštili křížovky, odpovídali na otázky k četbě - jsme dobří, pamatujeme si toho dost :-)

To vše a více objevíte na našich fotografiích.

První polovina září

První polovina září proběhla ve znamení seznámení s novým prostředím a novými spolužáky - Vítkem a Adélkou.

Seznámili jsme se s novou celoroční hrou - Cestou kolem světa. Budeme cestovat po světě - tedy, jen prstem na mapě, ale to vůbec nevadí. Dozvíme se řadu nových zajímavých informací. Doma také budeme cestovat - ale to už doopravdy, dostali jsme Cestovatelský deník. Koncem každého měsíce ho přineseme do školy a vzájemně se obohatíme o zážitky z našich cest a získáme nálepky do naší hry.

Dne 8. září nás ve školní družině navštívila Mgr. Hana Veselá, certifikovaná trenérka paměti I. stupně, členka České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Původně tento trénink paměti měl proběhnout již v březnu v rámci Národního týdne trénování paměti, ale situace v republice nám znemožnila jeho uskutečnění.

Děti se dozvěděly, co dělá takový trenér paměti, proč je dobré si paměť cvičit celý život a jak jim to může usnadnit učení. Po troše teorie se pustily do trénování. Nejdříve cvičení na soustředění (najít cestu od kočky ke krtkovi a předměty dobře ukryté v obrázku). Jakou mají paměť mohly zjistit ze cvičení, kdy bylo jejich úkolem zapamatovat si cca 30 předmětů na obrázku se všemi detaily. Ke svému údivu zjistily, že některé jsou schopné si zapamatovat doopravdy velké množství informací. Naučily se také mnemotechnickou pomůcku na zapamatování si čísel, a tak se snadno naučily telefonní číslo jednoho z rodičů. Takto strávené odpoledne se nám líbilo a v trénování paměti budeme i nadále pokračovat s paní vychovatelkou.

Bavili jsme se nejen trénováním paměti, ale i čtením, hraním stolních her, drobných pohybových her, výrobou brýlí Harryho Pottera a také tvorbou obrázků z Window art barev. Více můžete vidět na našich fotografiích.

Nové prostředí ve školní družině

Nejen škola, ale i školní družina změnila vzhled přes velké prázdniny, jak již se mohly děti přesvědčit.

Změnilo se nejen rozmístění lavic a židlí, polic s hračkami, místo změnil i odpočinkový koberec a teepee. 

V jedné z místností přibyla sestava skříní zdobená celoplošnou tapetou s duhou - jak jinak, když se družina jmenuje "Duhová".

Myslím, že děti tráví svůj volný čas ve velmi pěkném prostředí, které se jim, jak z jejich reakcí vyplývá, líbí. Už se těšíme jak zde společně prožijeme tento školní rok plný nových zážitků.

Fotografie ze školní družiny si můžete prohlédnout zde.

Tip na výlet

Bílek u Chotěboře

A máme tady další výlet. Tentokráte do Bílku u Chotěboře, který je vzdálený od Bílého Podolí cca 50 km.

V obci Bílek auto zaparkujete na parkovišti, odtud se dáte po červené turistické značce údolím řeky Doubravy. Záleží jen na vás, jak dlouhá bude vaše cesta. Naše stezka byla dlouhá 11 km, údolí jsme procházeli po červené turistické značce a zpět jsme šli od vrcholu zříceniny hradu z 15. stol. Sokolov po zelené turistické značce. Na výlet si určitě vezměte dobrou turistickou obuv a svačinu, cestou nepotkáte žádné občerstvení. :-) Jedná se především o přírodní krásy v údolí řeky Doubravy.

Fotografie z výletu si můžete prohlédnout zde.

Tipy na výlety

Česká Kanada

Rozhledna U Jakuba

Ahoj děti a rodiče, přináším vám další typy na výlety, když se počasí vydaří jako nám, jedná se o nádherný zážitek v přírodě České Kanady.

Tato rozhledna se nachází v srdci České Kanady, na místě, kterému se říká Havlova Hora, nedaleko od obce Kunžak, mezi Dačicemi a Jindřichovým Hradcem. Okolo rozhledny se rozkládá lesopark a naučné stezky, které jsou lemované řadou informačních tabulí, z kterých se dozvíte řadu zajímavých informací. Uvidíte zde kaskády rybníků, retenční vodní nádrže a zajímavé kameny - nejznámější je balvan, který se jmenuje "Ďáblova prdel."

Lesopark, který se nachází okolo rozhledny, je vlastně slovanské opevnění, vcházíte do něj mezi dvěma věžemi, je zde velké množství herních prvků. Součástí je také tajná podzemní chodba, bludiště, lanovka, prolézačky pro děti, lavičky na odpočinek, občerstvení, malé pískoviště aj. Můžete se zde pobavit, občerstvit a díky velkému množství borůvčí nasbírat v pravou chvíli i borůvky. Lesopark je přístupný zdarma, za poplatek je nádherný výhled z rozhledny a parkoviště Valtínovský mlýn, které se nachází nedaleko lesoparku (jdete z něj do kopce po značené cestě).

Nezapomeňte si s sebou vzít určitě sportovní obuv, batoh se svačinou, dobrou náladu a pláštěnku (ne vždy se počasí vydaří). Z Bílého Podolí je cesta dlouhá cca 140 km a trvá kolem dvou hodin.

Pokud se v této lokalitě ubytujete, je zde řada míst, která stojí za zhlédnutí. Například Jindřichův Hradec (úzkokolejka, Krýzovy jesličky; je zde možnost ubytování okolo úzkokolejky, kde si můžete pronajmout na trase Jindřichův Hradec - Nová Bystřice apartmán v nádražní budově), Dačice (kostkový cukr, zámecký park), Slavonice (město a cesta pohádkovým lesem), Maříž (keramika, možnost si sami namalovat výrobek), Trojmezí - Čechy, Morava, Rakousko; hrad Landštejn, zámek Český Rudolec a řada další... Záleží už jen na vás, jak dlouho zde pobudete a co vše uvidíte. Šťastnou cestu. Na fotografie z výletů se můžete podívat zde, areál u rozhledny zde, cesta zde.

Tipy na výlety

Výlet do Žlebů

Pro ty, kdo nechtějí chodit po horách okolo Třemošnice, ve skalách na Kokořínsku, nebo jezdit na kole v okolí Bílého Podolí, mám další tip - jedná se o ukázkovou obůrku ve Žlebech. Více psát nemusím, důležité informace najdete na těchto stránkách. Návštěva obory stojí za to, nejen, že zde uvidíte mnoho zvířat, ukázku dravců, ale také se dozvíte řadu zajímavých informací. Při naší poslední návštěvě jsme měli možnost vidět třídenní mláďata výra velkého. V areálu se můžete i občerstvit.

Výlet po okolí Bílého Podolí

Mám pro vás další tip na výlet. Tentokráte po okolí naší školy. Sami asi budete vědět, kam se na kole s rodiči podívat, ale možná by se vám líbila tato trasa.

Od školy můžete vyrazit směrem k Žehušické oboře, kde je přes plot vidět zde chovaná zvěř - stáda vysoké zvěře (bílý jelen, daněk skvrnitý). Od obory můžete vyrazit do kopce nad Svobodnou Ves, kde je krásný rozhled a užijete si jízdu do kopce krásnými serpentýnami v listnatém lese (potěší srdce každého správného cyklisty).

Po vyjetí na vrchol budete pokračovat dále přes Litošice do Semtěše, kde se můžete sami rozhodnout, zda chcete jet okolo sadů pod lesem a přes Pazdernu zpátky ke škole, nebo po silnici rovnou ze Semtěše do Bílého Podolí. Je to výlet po místech, které všichni dobře znáte, ale proč si ho na kole neužít.

Mapu k výletu si můžete prostudovat zde. 

Tipy na výlety

Cestou kolem Třemošnice

Ahoj školáci, 

i v této době můžete jezdit na výlet. Je lepší chodit do přírody, kde potkáte málo lidí. Můžete se například podívat po okolí Třemošnice. Stačí přijet do Závratce, kde rodiče nechají auto u zastávky autobusu a odtud můžete putovat pěšky. Půjdete prostřední cestou od zastávky, která vede mezi domy. Na jejím konci budete míjet křížek a odtud stále do polí směrem k Lovětínské rokli. Cestou uvidíte na kopci zříceninu hradu Lichnice, Žižkův dub, dívčí kámen v obci Podhradí (za místní autobusovou zastávkou). Cesta je dlouhá kolem 7 kilometrů. Fotografie z této cesty můžete vidět zde. Na této adrese si ji můžete podrobněji prohlédnout.

Kokořínsko - Mšeno

Můžete se na příklad s rodiči autem vypravit na Kokořínsko. Parkovat se dá zdarma na náměstí za kostelem v městečku Mšeno, nebo nedaleko od městských lázní za poplatek (parkoviště Jezerní).

Odtud se můžete vypravit do lesoparku Debř, který se nachází v blízkosti placeného parkoviště, kde je i dětské hřiště. Kromě krásné přírody a skal, zde uvidíte posezení muchomůrka, přírodní divadlo aj. ... Pokud budete chtít vyrazit na delší výlet, vypravte se Cinibulkovou stezkou do nitra přírody (žlutá turistická značka), nebo po modré, zelené či červené a uvidíte řadu přírodních zajímavostí. Jsou to například Žabák, Slon, Obří hlava a žába, Pokličky... Cestou zdoláte na 300 schodů (záleží na tom, po které barvě se vydáte). Cestu si podrobněji můžete prohlédnout zde.

Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv, svačinu a dobrou náladu na cestu. Pozor! Na konci skalního bludiště musíte zdolat pár metrů po kolmé skále za přidržování se řetězů - je to dost náročné, sama jsem s tím měla problém. Ale dala jsem to, hurá. Cesta je poměrně náročná, není vhodná pro kočárek, mezi skalami se s ním nedá jet. Je zde tolik přírodních krás, které vydají na několik výletů.

Nezapomeňte si v Mšeně dát výbornou zmrzlinu schöeller ve Zmrzlinovém ráji. Je zde nejen výborná zmrzlina, ale i ochotní a milí majitelé. Návštěva stojí za to.

Želízy - Čertovy hlavy, jeskyně Klácelka

Nedaleko Mšena - cca 20 km, se nachází v přírodě skalní reliéf Čertovy hlavy a jeskyně Klácelka. Parkovat můžete přímo v Želízech (pokud bude místo - je ho tam málo), nebo na městském pozemku, na mapách označeném jako parkoviště. Výstup k hlavám i jeskyni je dosti strmý, ale krátký. Celý okruh měří necelé 4 km. Návštěva těchto krás stojí za to - jeskyně je moc pěkná, dá se prozkoumat skrz naskrz, zdobí ji několik vytesaných rytířů a trpaslíků. Okolo ní můžete zdolat několik schodů vytesaných ve skále. Na této adrese si můžete cestu podrobněji prohlédnout. Fotografie z těchto cest si můžete prohlédnout zde. 

Březen

Týden před prázdninami jsme si to v družině pěkně užili. Vytvářeli jsme bohyni jara - Vesnu. Na ni jsme připravili velké množství různých druhů známých i neznámých květin. Myslím, že se nám povedla. Sice zatím nemáme fotografii úplně hotové Vesny, ale to nevadí - nafotíme a dáme na virtuální velikonoční výstavu.

Četli jsme si, hráli různé stolní hry, povídali si o jaru - o květinách, které v té době kvetou, o mláďatech. Také jsme vyplňovali pracovní listy na téma jarní květiny.

Při práci s tablety jsme luštili křížovku s jarními květinami. Bylo celkem těžké ji vyluštit, protože jsme názvy květin hledali podle černobílých kreseb. Ale, některé jsme znali zpaměti.

Při pobytu v tělocvičně jsme si báječně zacvičili. To můžete vidět na našich fotografiích, bohužel někteří byli tak rychlí, že jsou rozmazaní. Ale to nevadí, i přesto jsem tyto fotografie dala k nahlédnutí. Je na nich vidět, jak si to všichni užívají.

Už se těšíme, až situace, která momentálně panuje, skončí, abychom se všichni zase mohli ve zdraví vidět.

Konec února

Konec měsíce února byl ve znamení přípravy masopustního průvodu. Ani ne tak masek, jako přípravy preclíků a koláčů plněných tvarohem s rozinkami, marmeládou a drobenkou. Pekli jsme celé tři odpoledne.

Nejdříve jsme se naučili písničku a tři básničky spojené s oslavami masopustu, abychom je při průvodu mohli zpívat a recitovat. Povídali jsme si o masopustu a o maskách, už víme, proč se slaví a jak mají masky vypadat.

Společně jsme četli knihu o Martinovi a jeho dobrodružstvích, skládali pohádku podle obrázků, kreslili, stavěli ze stavebnic a hráli oblíbený fotbálek. Volný čas jsme také trávili v tělocvičně naší oblíbenou vybíjenou. Samozřejmě jsme plnili úkoly duhové družiny a získávali tak čtverečky do našeho přehledu. Pilovali jsme naši hru - nohy a ruce.

Povídali jsme si o Londýně, dokonce jsme zjistili, že i naši kamarádi ze školy už v Londýně byli, a proto poutavou prezentaci paní učitelky rádi doplnili. Po vyplnění pracovních listů jsme zjistili, že si někteří z nás z povídání o Londýně pamatují téměř vše. V rámci vzdělávání s IT jsme zase na oplátku připravili prezentaci našich vědomostí o Londýně my. Bylo zajímavé slyšet, co jsme si po týdnu vybavili my - vzájemně jsme se doplňovali a byli jsme pochváleni - pamatovali jsme si hodně! Víte třeba, kolik stojí jízdné v Londýně? Zeptejte se vašich dětí...

Týden jsme zakončili karnevalem, který navazoval na masopustní průvod. Soutěžili jsme nejen my, ale i paní učitelky převlečené v maskách. Zjistili jsme, že se dají předměty přenášet pomocí gumiček nebo brčka, posunovat pomocí našeho dechu, a že není zas tak jednoduché chytit míček do obalu od pracího prášku. Více můžete vidět na našich fotografiích a také zde.

Začátek února

Únor jsme ve školní družině zahájili poznáváním cizokrajného ovoce. Nejdříve jsme hádali podle vzhledu, vyplnili jsme pracovní listy, pak jsme ochutnávali a očichávali a nakonec jsme poslepu hádali, co jíme. Užili jsme při tom hodně legrace.

Z papíru jsme vyráběli kočku s myší a také labuť, připravili jsme si PET lahve tak, aby z nich mohla vzniknout příští týden zvířátka.

S tabletem jsme vyplňovali křížovky o zvířatech a hledali informace o maskách v masopustním průvodu. Pouštěli jsme si video s masopustním průvodem.

Společně jsme četli knihu o Martinovi - navštívil s kamarády Mexiko. Povídali jsme si o Masopustu, o masopustním průvodu a maskách. Masopustní průvod jsme také kreslili, každý nějaké masky, vše jsme pak slepili do dlouhého průvodu. Hráli jsme různé stolní hry, povídali si a kreslili - třeba valentýnská srdíčka.

Na procházce jsme pouštěli vlaštovky a soutěžili, komu doletí nejdál. Cestou zpět jsme zjišťovali, kdo z nás je nejrychlejší - závodů bylo více, proto jsme se často na prvních místech vystřídali.

Hráli jsme novou hru - ruce a nohy. Podle zadání jsme měli projít celou trasu bez jediné chyby. My jsme nakonec hru povýšili - chodili jsme i poslepu nebo jako trakař, sami, nebo ve skupince. Prostě jsme se dobře bavili, jak uvidíte na fotografiích.

Konec ledna

Koncem ledna jsme společně dočetli České pověsti pro malé děti a začali číst knihu Martin na cestě kolem světa.

V kuchyňce jsme vyráběli čokoládové myši - nejdříve jsme si přeložili recept z AJ, pak jsme teprve mohli začít tvořit. Výsledné myšky jsme si vzali s sebou domů.

Luštili jsme křížovky, rébusy, doplňovačky, skládali puzzle a tím si cvičili paměť a zároveň získali čtverečky do naší družinové hry.

Chodili jsme na procházky, pobývali na školní zahradě a sportovali v tělocvičně.

Vyráběli jsme sněhuláka na lyžích - kdo chtěl, mohl ho dát do vyhlášené soutěže o nejlepšího sněhuláka. Připravili jsme také otisky rukou a nohou na novou hru do družiny.

V rámci družinové hry jsme zpívali písně, vymýšleli vlastní příběhy (kdo chtěl, mohl ho i přečíst), cvičili jsme plank - výdrž do 20 nebo 30 (někdo dal - super!).

Více z činností můžete vidět na fotografiích.


Začátek ledna

Začátkem ledna jsme vyráběli z velkého množství vloček Paní Zimu. Hráli jsme různé stolní hry - Take it easy, AZ kvíz, Karel IV., pexeso, tripseso a jiné.

Společně jsme si četli "České pověsti pro malé děti", povídali si o nich, odpovídali na otázky, převyprávěli je a také ilustrovali.

Byli jsme na procházce, pozorovali přírodu (v potoce jsme viděli rodinku nutrií) a cestou jsme počítali stromy, keře, okna a kroky, kterých jsme udělali 4000.

Při práci s tabletem jsme luštili křížovku o zvířatech a hledali informace na referát o zvířatech v ZOO.

Společně i ve dvojicích jsme také zpívali písničku "Když jsem já sloužil". Povídali jsme si o vztazích v rodině, významu přátelství, postavení ženy ve společnosti a také o tom, jak trávíme volný čas  v zimě.

V družině jsme také měli malé kadeřnictví, jak si můžete všimnout na hlavách některých modelů a modelek.

Hráli jsme si s novými stavebnicemi, stavěli domečky z přehozů a lavic, luštili šifry a rébusy, povídali si, dobře se bavili a sbírali čtverečky za splněné úkoly do naší duhové soutěže. Více uvidíte na našich fotografiích.

Konec prosince

Z předchozího týdne jsme promazali linecké cukroví marmeládou. 

Hráli jsme různé stolní hry - Catch me, if you can; karty, pexeso. Společně jsme četli další české pověsti, které jsme si převyprávěli a také knihu Rexík pomáhá zvířátkům. 

Pracovali jsme na tabletech a vyhráli díky Kahootu řadu cen. Také jsme vyzdobili větvičkami kostel a připravili vše na vánoční besídku. Více se dozvíte z našich fotografií.

Začátek prosince

Začátkem prosince jsme cvičili jógu, hráli různé pohybové hry v tělocvičně a byli na hřišti u bytovek. Všichni jsme si také zpívali, kreslili, tvořili ze stavebnic, hráli stolní hry, povídali si a stavěli domečky.

S pomocí tabletů jsme vymýšleli křížovky pro ostatní spolužáky, tématem byla zvířata - už se těšíme, až je budeme s kamarády luštit. Psali jsme test a už víme, kdo byl nejlepší. Nejvíce bodů získala Zuzka a Máťa, na druhém místě byla Maruška, třetí místo obsadili Dominik a Láďa. Díky Kahootu jsme zjistili, kdo si pamatuje nejvíce informací o zvířatech. V jednom testu vyhrála děvčata: Maruška, Šárka, Adélka, v druhém naopak kluci: Filip, Kuba M. a Míša.

Společně jsme četli, o příběhu si povídali a pokusili se ho i ilustrovat. Vyzdobili jsme družinu, vyráběli čerta z papíru a pomocí barev na sklo vymalovali čerta, Mikuláše a anděla. Na promítačce, kterou určitě pamatují naši rodiče, jsme si promítali pohádky - O Otesánkovi, O Palečkovi a jiné. 

Pekli jsme linecké cukroví. Navštívili výstavu v kostele v Bílém Podolí - zde jsme obdivovali nejen svícny a vánoční výzdobu, ale i nádherné perníky, které nám přímo učarovaly. Podívejte se na naše fotografie a uvidíte, jak nám to šlo.


Konec listopadu

Poslední listopadové dny byly ve znamení příprav na školní jarmark, hodně jsme vyráběli - svíčky, andělíčky, různé ozdoby na stromeček z papíru a přírodních materiálů.

V tělocvičně jsme především hráli vybíjenou a superfotbal. Zdokonalili jsme se také v józe - naučili jsme se nové pozice a upevnili ty, které už známe.

Na tabletech jsme našli další zvířata žijící v lese, vytvořili jsme si pracovní listy a nové informace prezentovali ostatním spolužákům. Zároveň jsme měli možnost zjistit, co si pamatujeme o zvířatech, o kterých si celý listopad povídáme - psali jsme test s pomocí tabletu. Také jsme pro ostatní vytvářeli křížovky se zvířaty.

Pekli jsme perník s ovocem. Kreslili si, četli pohádky, vyzdobili družinu, recitovali, zpívali a povídali si o tom, co rádi děláme ve volném čase a jak se staráme o své domácí mazlíčky. Jak nám to šlo zjistíte na našich fotografiích.


Začátek listopadu

V rámci aktivit ve školní družině jsme v listopadu vyráběli andělíčky, slunečnice, svíčky a mýdla, tiskli z papírových matric přáníčka. 

Cvičili jsme jógu, hráli v tělocvičně superfotbal a vybíjenou. Luštili křížovky a osmisměrky o ovoci a zelenině v anglickém jazyce. Na tabletech jsme hledali informace o zvířatech v lese a zároveň z nich vytvářeli pracovní listy, které se stanou součástí naší knihy. 

V rámci odpočinkových činností jsme hráli stolní hry - např. Kočku Karlu, četli si pohádky a učili se společně básničku. Více uvidíte na našich fotografiích.

Konec října

V tomto období jsme četli pohádky, odpovídali na otázky a převyprávěli si je. Povídali si o významu kamarádství a pomoci druhým. 

Vyráběli jsme anděly a zdobili družinu duchy, dýněmi a netopýry. Pekli jsme také linecké "cukroví" - duchy a netopýry - jak jinak, když se slavil Halloween. 

Pracovali jsme na tabletech - dozvěděli jsme se něco nového o stromech a keřích - v testech jsme zjistili, co si ještě nepamatujeme. Zopakovali jsme si ovoce a zeleninu - také anglicky. Dále jsme si povídali o některých zvířatech, která žijí v lese a hledali o nich informace na internetu. 

Hráli jsme stolní hry, pracovali s modelínou, vyráběli mýdla, stavěli ze stavebnic a byli na školní zahradě. Jak nám to vše šlo můžete vidět na našich fotografiích.

První polovina října

Začátek října jsme zahájili povídáním o ovoci a zelenině. Rozdělili jsme se na skupiny - jedna si povídala o ovoci, druhá o zelenině, pak jsme se vyměnili. Hráli jsme tematické pexeso, vytvořili recept z ovoce a zeleniny a zopakovali anglická slovíčka. Měli jsme i poznávačku - to jsme pracovali ve dvojicích a doplňovali názvy ovoce a zeleniny. Naučili jsme se něco nového a zopakovali si to, co už známe.

Vytvořili jsme si vládkyni podzimu - Oseň - povedla se nám, siluetu jsme polepili podzimními listy, domalovali obličej, ruce a nohy. Vyrobili jsme si také zvířátka z kaštanů, stavěli ze stavebnic různé dopravní prostředky, hráli stolní hry, tvořili z modelíny, kreslili, malovali a zpívali písničky. Společně jsme si přečetli řadu pohádek - např. O Smolíčkovi, Křemílek a Vochomůrka, O kohoutkovi a slepičce a další.

Na školní zahradě a tělocvičně jsme sportovali - hráli jsme fotbal, vybíjenou, superfotbal, zachraň svou kuželku, na rybičky a jiné hry, při kterých jsme se dobře bavili.

Na tabletech jsme poznávali stromy - soutěžili jsme, kdo z nás toho zná více a zároveň umí nejrychleji odpovídat. Vítězem se stala Maruška. Také jsme se dozvěděli něco nového - vyhledávali jsme informace o některých bylinách a keřích, prohlíželi si jejich obrázky a získané informace prezentovali ostatním kamarádům. Více můžete vidět na našich fotografiích.

.

Druhá polovina září

V tomto období jsme ve školní družině hráli různé hry - nejvíce nás asi zaujala hra "Poznej svého kamaráda" - to jsme poslepu poznávali spolužáky. Vyměňovali jsme si oblečení mezi sebou, ale některé spolužáky jsme neošálili - vždy nás poznali.

Kreslili jsme veverky a lišky (už jste je viděli v chodbě školy), vytvářeli ježky, stavěli ze stavebnice, četli si různé příběhy a pohádky, které jsme potom ilustrovali. Pracovali jsme s modelínou, zpívali písničky o koních, pekli jsme muffiny. Hráli jsme si také na školním a obecním hřišti. 

Pracovali jsme také na tabletech, učili jsme se ukládat fotografie, hledat informace. Každý z nás prezentoval strom podle zadání, potom jsme určovali větvičky a plody stromů. Více můžete vidět na našich fotografiích.

První polovina září

V této době jsme se seznamovali se školou, s novými spolužáky - pobývali jsme především venku na školní zahradě, kde jsme hráli různé seznamovací hry, hry s míči, stavěli si na pískovišti a pořádali závody v létání vlastnoručně vyrobených vlašťovek.

Společně jsme četli z knih různé příběhy, o kterých jsme si pak povídali, převyprávěli je svými slovy a odpovídali na otázky.

V družině jsme také hráli stolní hry, povídali si s kamarády a kreslili. Jak nás to bavilo můžete vidět na našich fotkách.

Konec června

Poslední červnové dny jsme v družině vyráběli masky na ZOOškolu a dokončili kulisy pro vystoupení z hodin anglického jazyka a hudební výchovy.

Četli si, kreslili, malovali, hráli stolní hry a stavěli ze stavebnic. Hodně času jsme strávili na zahradě a v bazénu. 

Zakončili jsme celoroční družinovou hru Toulky po ČR družinovým tržištěm a za získané jízdenky jsme si koupili něco pěkného. 

Družinu jsme pěkně uklidili a tím ji také připravili na prázdniny. Hurá! Více uvidíte na našich fotografiích. Užijte si všichni léto a zase v září... 

Začátek června

Bylo krásné počasí, proto jsme hodně času trávili venku - na školní zahradě a hřišti. Hráli jsme golf, fotbal a jiné míčové hry, venku jsme také kreslili a povídali si.

Povídali jsme si o tom, jak se máme chovat o prázdninách, kam bychom mohli jet na výlet a co si sbalit s sebou na tábor. V zajímavé stolní hře jsme putovali po Železných horách.

Pekli jsme bublaninu ze třešní a hlavně jsme vyráběli kulisy k písničkám na hudební výchovu a angličtinu. Společně jsme začali číst knihu "Kouzelný svět pohádek". Fotografie z našich činností můžete vidět zde.


Konec května

Tentokrát nás čekala družina naruby, kdy se ze Šárky a Ládi stali učitelé. Připravili si pro ostatní děti aktivity sami - vyráběli jsme panenky z papíru a hádali logické hádanky.

Také jsme tu měli na praxi studentku Agátu, se kterou jsme si povídali, hráli různé hry a po čtrnácti dnech se s ní rozloučili pěknými obrázky, které jsme jí darovali.

Hodně jsme pobývali na hřišti a školní zahradě - hráli jsme fotbal, na trpaslíka, golf a jiné hry a také cvičili jógu. Chodili jsme na procházky - poznávali jsme rostliny a stromy. 

Vyráběli jsme kočičky a při tom jsme si zpívali o nich písničky. Pekli jsme müffiny s broskvemi a povídali si o zdravé výživě a o tom, jak funguje naše tělo a co pro něj ve volném čase dělat, aby nám dobře sloužilo. 

Společně jsme začali číst knihu "Zrzečka pod hvězdami." Na fotografie z našich činností se můžete podívat zde.

Začátek května

První týden jsme připravili maminkám překvapení k jejich svátku - namalovali jsme hrníčky barvami na keramiku. Bavilo nás to a výsledek stál za to.

Hráli jsme různé stolní hry - Uno, Ligreto, Pexeso, Člověče nezlob se, Domečky, Pexetrio - kde jsme hledali ne dvojice, ale trojice stejných obrázků a zároveň si tím opakovali barvy z angličtiny. Kreslili jsme si, obkreslovali, pracovali s modelínou a společně pokračovali ve čtení knihy "Martin v tajemném lese", kde jsme si zopakovali něco o recyklaci odpadů. 

Pekli jsme bábovky - velkou a malé - některé vypadaly jako letadlo, auto, srdíčko, to nás moc bavilo. Pracovali jsme ve skupinách s knihou - tématem naší práce bylo naše tělo. Vybrali jsme si sami to, co nás zajímalo a s tím seznámili ostatní. Čas jsme trávili na hřišti nebo tělocvičně hraním her a povídáním si s ostatními spolužáky. Více můžete vidět na našich fotografiích.

.

Konec dubna

Počasí nám přálo, proto jsme čas trávili převážně venku - na školní zahradě, hřišti a procházkami venku. Povídali jsme si o bezpečnosti při pohybu na silnici a na procházce poznávali stromy a květiny. 

Prověřili jsme také své umění si něco dobrého připravit na zub - smažili jsme palačinky a k tomu uvařili kakao. Mňam, to jsme si pochutnali.

Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet, jak uplést pomlázku s košíčkem. Před velikonočními prázdninami jsme se byli také podívat na výstavě v kostele, na kterou jsme přispěli svými výrobky.

Hráli jsme různé hry, četli společně knihu "Martin na farmě" a povídali si o zásadách slušného chování. Také jsme pořádali závody v létání vlastnoručně vyrobených vlašťovek z papíru a pokoušeli se o rekord v házení míčkem - spadl nám až po více než 700 hodech. Více uvidíte na našich fotografiích.

Začátek dubna

Začátkem dubna jsme dočetli knihu "Motýl Emanuel a Maková panenka" a začali číst knihu "Martin na farmě", kterou napsali Michal a Daniela Fischerovi.

V dubnu jsme hodně tvořili - páva a motýla z papíru, kuřátka, malovali jsme textilními barvami na látku a tím nám vznikly originální tašky.

Povídali jsme si o jaru, velikonočních svátcích a tradicích. V rámci toulek po ČR jsme si povídali o zoologických zahradách v ČR a zvířatech, která v nich žijí.

Velkou část času jsme trávili venku na školní zahradě, kde jsme hráli různé hry. Více uvidíte na našich fotografiích.

Začátek jara

Ve školní družině jsme si povídali o knihách - jak se v nich neztratit, kde si je můžeme koupit a kde půjčit, kdo nám pomůže s jejich výběrem, probrali jsme také naše oblíbené knihy a jejich autory.

Během rukodělných činností jsme si dokonce navrhli a vytvořili svoji vlastní knihu - dali jsme do ní část obrázků, které jsme během roku nakreslili nebo namalovali. Takto vzniklé knihy se nám moc líbily.

V družině jsme také hráli stolní hry, pracovali s modelínou, stavěli ze stavebnic, učili se novou báseň o slepičce, kreslili a společně pokračovali ve čtení Motýla Emanuela a Makové panenky.

Během procházky a pobytu venku jsme pozorovali přírodu, určovali názvy květin na zahrádkách našich spoluobčanů, hráli hry a povídali si. Více uvidíte na našich fotografiích.


Konec zimy

Březen nám začal jarními prázdninami, které jsme si všichni užili. Hned první den po nich jsme měli možnost seznámit se s elektronickou stavebnicí a legem a vyzkoušet si, jak se s ní pracuje (jezdili jsme třeba s roboty). 

Povídali jsme si o knihách, o oblíbených autorech, ilustrátorech a vyplňovali na toto téma pracovní listy.

Jak už jste si určitě všichni všimli, vyzdobili jsme jarně družinu, vyrobili Moranu a jarní věneček, který jsme při vynášení Morany hodili do potoka.

Hráli jsme různé stolní hry, povídali si o vztazích v rodině, jaru, změnách v přírodě, kreslili, modelovali, četli si společně pohádky a přečetli celou knihu "Já chci taky do školy" od A. Lingrenové (lísteček už je umístěný na našem stromě). Pokud nám to počasí dovolilo, chodili jsme na procházky a pobývali venku na školní zahradě. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhá polovina února

V této době jsme často pobývali venku - na procházkách jsme plnili úkoly z lístečků, které jsme si po dvojicích vylosovali. Na zahradě jsme hráli různé hry - fotbal, vybíjenou, na trpaslíka, honěnou a jiné. V mezinárodní den českého jazyka jsme luštili zašifrovanou zprávu - byla složená z různých přesmyček a obrácených slov. Dobře jsme se při tom bavili a za vyluštěný příběh a odpovědi na otázky jsme získali jízdenky do naší hry. 

Společně jsme pokračovali ve čtení knihy "Rumcajs, Manka, Cipísek", četli jsme si a povídali o dalších hradech v ČR, omalovávali si, kreslili a dávali si vzájemně hádanky.

Na karneval jsme připravili sladkou odměnu - pekli jsme čokoládové sušenky a karneval jsme si náležitě užili. Soutěžili jsme v pěti disciplínách a za ně sbírali otisk razítek. Hemžilo se to tam prapodivnými houbami, jak sami můžete vidět na našich fotografiích.

První polovina února

Ve školní družině se připravujeme na plánovaný karneval, který bude ve znamení hub.  Stačí vlastnoručně vyrobený klobouček a můžeme začít. Už teď víme, že zde budou houby různých barev (někteří už mají vyrobeno) a těšíme se na ně.

Během únorových dní jsme luštili křížovky a osmisměrky, povídali si o knihách, také o tom, kdo, kde a co čte. Společně jsme přečetli další kapitoly z knihy Rumcajs, Manka, Cipísek. Naučili jsme se novou básničku a získali tak jízdenky do celoroční hry. Povídali si o hradech, zámcích a také o tom, jak se slavil Masopust dříve a dnes.

Vyrobili jsme strom Knihomol, se kterým vás brzy seznámíme. I vy - rodiče a prarodiče - budete moci přispět do jeho koruny přečtenou knihou.

V družině hrajeme stolní hry, chodíme do tělocvičny a pokud to počasí dovolí, volný čas trávíme venku na procházkách pozorováním okolí. Na poslední vycházce jsme našli stopy zvířat, pozorovali srny a zajíce na poli a sbírali zajímavé kameny. Více uvidíte na našich fotografiích.

Druhá polovina ledna v ŠD

V tomto období jsme ve družině hodně hráli stolní hry - Ubongo, Bobří banda, Pohádkové sklepení, Pohádkové člověče, Rummy, Život a jiné. Stavěli jsme různé dopravní prostředky ze stavebnice Seva. Vyráběli lojové koule pro ptáčky, ty jsme pak rozvěsili na stromy poblíž školy. Nadchly nás korálky, proto i z nich vznikala zajímavá dílka. A také jsme chodili na procházky do okolí. Více uvidíte na našich fotografiích.

První polovina ledna v ŠD

První týden nového roku byl plný sněhu, proto jsme toho hned využili a volný čas trávili venku - stavěli sněhuláka, koulovali se, sáňkovali. V prostorách školní družiny jsme hráli nové stolní hry, které jsme dostali pod stromeček. V rámci družinové hry "Toulky po ČR" jsme virtuálně navštívili hrad Karlštejn a zámky Žleby a Hluboká. Zvládli jsme upéct perník - sami, jen podle receptu, vyrobili krásné sněhuláky z papíru a připravili papírové matrice pro tisk. Povídali jsme si o stopách ve sněhu, učili se je poznávat a četli si knihu "Katka". Více uvidíte na našich fotografiích.

Prosinec ve školní družině

V prosinci jsme se zaměřili především na Vánoce a s tím související činnosti. Povídali jsme si o tom, které svátky v tomto čase slavíme, které se dříve slavily a jaké tradice jsou s nimi spojené. Pochlubili jsme se, jak slavíme Vánoce doma v kruhu rodiny a co bychom si přáli pod stromeček. Naučili jsme se také nové vánoční básničky. Připravovali jsme řetěz z těstovin a červeného papíru na výzdobu stromečku do kostela ve Starkoči. Kreslili jsme pastely a tuší vánoční přání pro seniory, kteří nikoho nemají, přání jsme jim pak poštou poslali. Vyráběli jsme holubičky z papíru a vánoční vrkoče, které jsme si donesli domů.

Povídali jsme si také o zvířátkách a o tom, jak přežijí zimu. Pověsili jsme jim jablíčka na strom, aby se měla v zimě dobře. První sníh jsme si užili, postavili jsme sněhuláky - soutěžili jsme, kdo bude mít postaveného sněhuláka dříve a dobře jsme se při tom bavili. Venku a v tělocvičně jsme také hráli různé hry a nejen tam, v hraní například stolních her jsme pokračovali i v místnostech školní družiny.

Putovali jsme po České republice v rámci naší celoroční družinové hry. Tentokráte jsme navštívili okolí Kutné Hory, luštili jsme křížovku a hledali na mapách a v prospektech, kam bychom se mohli podívat a co bychom mohli vidět. A už se těšíme na prázdniny a Vánoce. :-) Pro tento kalendářní rok se loučíme a těšíme se na vás v roce 2019. A ještě se podívejte na naše fotografie, věříme, že se při jejich prohlížení budete bavit stejně dobře, jako jsme se bavili my, když fotografie vznikaly. 

Druhá polovina listopadu v ŠD

V tento čas byla školní družina ve znamení příprav na jarmark - vyráběli jsme rybičky z barevného papíru a kroužků, malovali ozdobičky ze slaného těsta, vyzdobili jsme okna družiny vločkami. 

Čas jsme trávili stolními hrami, stavěním domečků ve třídě, montáží stavebnic, prací s modelínou, povídáním o přírodě a společným čtením - dočetli jsme Alenku v říši divů a přečetli knihu Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc.

Hry jsme hráli nejen v tělocvičně, ale i na školní zahradě. Při procházkách po okolí jsme zvládli také postavit domečky v lese. Více uvidíte na našich fotografiích.

První polovina listopadu v ŠD

V tomto období jsme hodně sportovali, hráli venku na hřišti a školní zahradě různé hry a dobře se při nich bavili. Povídali jsme si o podzimu, učili se podzimní básničku, podzim jsme ztvárnili i na našich obrázcích. Vytvořili jsme i řadu zajímavých maličkostí na adventní jarmark. Během herních činností jsme luštili sudoku, osmisměrky, hledali odpovědi na otázky a rozdíly v obrázcích.

V prostorách kuchyňky jsme pekli ozdobičky ze slaného těsta a také štrůdl, na který jsme se moc těšili. Ten se nám povedl, jak jste sami doma při jeho ochutnávce určitě zjistili :-). Dokonce jsme si vyzkoušeli, jak správně stolovat.

V rámci celoroční hry "Toulky po ČR" jsme navštívili Fryštát (Karviná), zakreslili jsme toto místo do naší mapy a přečetli si o něm pověst.

V pátek jsme zdobili textilními fixami a barvami svoje trička pomocí šablon nebo vlastní fantazie. Pracovali jsme se zájmem, a i proto stál výsledek za to. O tom se můžete přesvědčit i na našich fotografiích.

Druhá polovina října ve školní družině

Konec října se nesl ve znamení příprav na Halloween. Pekli jsme linecká čokoládová kolečka, ze kterých nakonec vznikli pavouci (to jsme tedy nevěděli). Vyráběli jsme pavouky ze starých ponožek, vybarvovali dýně a vystříhali duchy z papíru, natřeli a ozdobili strašidelnou větev, a to vše jsme použili na výzdobu školy a družiny.

Hráli jsme různé hry - hlavně Rummy, Take it easy, Ubongo, Uno, Z pohádky do pohádky a Žížaly. Kreslili jsme, malovali, stavěli ze stavebnic a četli si pohádky. Byli jsme na procházce u lesa, kde jsme stavěli domečky a hráli si.

Celou dobu jsme si povídali o rodině, nakreslili strom života (rodokmen) a vytvořili nástěnku z přinesených fotografií "To jsme byli ještě malí..." Teď se snažíme uhádnout, kdo je na které fotografii. Více zjistíte z našich fotografií.

První polovina října ve školní družině

Začátek října jsme zahájili turnajem v pexesu. Povídali jsme si o rodině, o vztazích uvnitř rodiny - každý z nás měl možnost představit svoji rodinu - sebe, sourozence, rodiče, prarodiče, dokonce i své mazlíčky. Ve středu jsme pekli skořicové šneky - krásně nám to tu vonělo ještě pár dní po pečení. Byli jsme se projít k lesu, cestou jsme sbírali kaštany a žaludy, abychom z nich mohli v pátek tvořit.

Další týden jsme hodně pobývali venku - hráli jsme různé hry, byli na prolézačkách. Ve třídě jsme kreslili po slepu, omalovávali si, vybarvovali obrázky, hráli různé karetní a stolní hry - např. Ubongo, Žížaly, Rummy, Pexeso aj. V pátek jsme si v rámci družinové hry povídali o Praze, hledali v mapě a za odměnu získali jízdenky do naší hry. Více se dozvíte z našich fotografií.

Druhá polovina září ve školní družině

Během třetího týdne nám počasí ještě přálo, proto jsme čas trávili venku různými hrami - Mrazík, Molekuly, Rybáři x rybičky a dalšími, soutěžili jsme v družstvech, zkoušeli nové hry a dobře se při nich bavili. Povídali jsme si o našich hračkách, ukázali je ostatním dětem a odpovídali na jejich otázky. Četli si společně pohádky, skládali puzzle, pracovali s modelínou, vytvořili šneky na listech a naučili se říkadlo "Zavírám, zavírám, les". Čtvrtý týden se počasí změnilo, proto jsme čas převážně trávili v budově školy. V tělocvičně jsme soutěžili v družstvech, hráli florbal, psí fotbal, vybíjenou, ve třídě různé stolní hry - Žížaly, Jenga, Cink. V rámci rukodělného tvoření jsme vytvářeli podzimní stromy z papíru a listy pomocí techniky frotáž. Povídali si o České republice - seznámili jsme se se zajímavým místem, jehož název jsme se dozvěděli z křížovky. Poslouchali jsme pohádku a povídali si o tom, co se nám během dne podařilo. Fotografie z našich činností najdete zde.

První polovina září ve školní družině

Je to až k nevíře, ale už máme polovinu září za sebou. Tak dlouho už chodíme do školy. Počasí nám přeje, zatím je krásně, a proto můžeme čas ve školní družině trávit venku - na školní zahradě a hřišti nebo na obecním hřišti na prolézačkách. Seznámili jsme se s prvňáčky, ukázali jim, jak vypadá školní družina, co zde můžeme a co zase ne - prostě dodržujeme pravidla tak, aby se nám ve školní družině dobře společně "žilo". Po obědě posloucháme pohádky - třeba "Vlk a kůzlátka", z té jsme se společně naučili písničku, a pak jsme si pohádku ve skupinách zahráli. Venku jsme hráli různé hry a dokonce jsme soutěžili v házení míči na cíl. A známe vítěze - Kubu Šenka. Gratulujeme. A ve třídě? Tam si hrajeme, stavíme ze stavebnic, co nás napadne, malujeme, obkreslujeme a stavíme domečky - to se nám moc líbí. Však sami uvidíte na našich fotografiích.

Celoroční družinová hra - Toulky po České republice

Ve školní družině máme zase celoroční hru. Tentokrát budeme putovat po České republice. Čekají nás úkoly s časopisem Pastelka. Navštívíme (jenom jako :-)) zajímavá místa v ČR, něco si o nich řekneme, zakreslíme je do mapy, kterou jsme si již vytvořili. Dozvíme se také něco o hradech a zámcích - o jejich pověstech a objevíme česká NEJ. Za všechno, co se týká této hry, získáme jízdenky, které budeme ukládat do vagónků - ty už jsme si také vyrobili. Takže můžeme začít sbírat. A na konci školního roku jízdenky vyměníme za zajímavé odměny. Hurá.

Nový vzhled školní družiny

Máme nový vzhled školní družiny. Kdo z rodičů již navštívil prostory školní družiny, ví, že vypadá jinak než vloni. Nová výmalba, celkové uspořádání a malá kuchyňka na přípravu pokrmů nebo pečení a s ním spojené tvoření. Kdo ještě neviděl, ať se podívá sem.

Základní škola a Mateřská škola Bílé Podolí, okres Kutná Hora, Bílé Podolí 67, 285 72, +420 733 351 027
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky